Przeliczenie emerytury to pomysł seniorów, który powstał na skutek zmian w tablicach dalszego średniego trwania życia sporządzanych przez GUS. W związku z pandemią Koronawirusa zwiększyła się liczba zgonów, a co za tym idzie - zmieniło się naliczanie emerytur, które dla wielu może być dużym zyskiem. Przeliczenie emerytury jest możliwe dopiero po złożeniu wniosku, który może być odrzucony już "na starcie". Co jest tego przyczyną i jak zmieniły się zasady w 2022 roku? Odpowiadamy.
Interesujesz się modą? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Szacuje się, że "najmłodsi" stażem emeryci zyskają najwięcej. Comiesięczne świadczenie może wzrosnąć nawet o 100 złotych. Potrzebny jest wniosek, który należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Formularz o ponowne przeliczenie emerytury można znaleźć tutaj. Można też wysłać go przez internet.
Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może zostać rozpatrzony pozytywnie tylko w przypadku emerytów, którzy:
Wnioski od pozostałych osób będą natychmiast odrzucane.
W 2022 roku jeszcze mniej osób skorzysta z możliwości złożenia wniosku. Do tej pory emeryci mogli wnioskować raz na kwartał, a w związku z tym wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant podwyżki. W 2022 roku mogą wnioskować tylko raz, zatem najlepiej wnioskować jak najszybciej.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina