Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia - dla kogo? Ci emeryci nie mają takiej możliwości

Nieliczni mogą pozwolić sobie na przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Wiek nie gwarantuje tego, że emeryt zyska pieniądze. Są bowiem warunki i jeśli senior ich nie spełni, jego wniosek będzie natychmiast odrzucony. W 2022 roku zmieniły się zasady na bardziej rygorystyczne.

Przeliczenie emerytury to pomysł seniorów, który powstał na skutek zmian w tablicach dalszego średniego trwania życia sporządzanych przez GUS. W związku z pandemią Koronawirusa zwiększyła się liczba zgonów, a co za tym idzie - zmieniło się naliczanie emerytur, które dla wielu może być dużym zyskiem. Przeliczenie emerytury jest możliwe dopiero po złożeniu wniosku, który może być odrzucony już "na starcie". Co jest tego przyczyną i jak zmieniły się zasady w 2022 roku? Odpowiadamy. 

Interesujesz się modą? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Jak i gdzie złożyć wniosek?

Szacuje się, że "najmłodsi" stażem emeryci zyskają najwięcej. Comiesięczne świadczenie może wzrosnąć nawet o 100 złotych. Potrzebny jest wniosek, który należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Formularz o ponowne przeliczenie emerytury można znaleźć tutaj. Można też wysłać go przez internet.

Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia tylko dla wybranych

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może zostać rozpatrzony pozytywnie tylko w przypadku emerytów, którzy:

  • już osiągnęli lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • osiągnęli wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowali, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego,
  • urodzili się po 31 grudnia 1948 roku, a więc emerytury będą wyliczane według nowych zasad.

Wnioski od pozostałych osób będą natychmiast odrzucane.

Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia na nowych zasadach w 2022

W 2022 roku jeszcze mniej osób skorzysta z możliwości złożenia wniosku. Do tej pory emeryci mogli wnioskować raz na kwartał, a w związku z tym wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant podwyżki. W 2022 roku mogą wnioskować tylko raz, zatem najlepiej wnioskować jak najszybciej.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: