Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Seniorzy, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, czyli w przypadku kobiet 60 lat natomiast mężczyzn 65 lat, mogą złożyć wniosek o przyznanie świadczenia do ZUS. Jak się okazuje, w niektórych sytuacjach warto z tym jednak zaczekać. Miesiąc, w którym złożymy wniosek o emeryturę, może być kluczowy dla wysokości wypłaty.
Wysokość emerytury ZUS ustala, dzieląc podstawę obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia. Tablice średniego dalszego trwania życia są publikowane przez GUS i od 1 kwietnia uległy zmianom. Pandemia koronawirusa wpłynęła na obniżenie średniej we wszystkich przedziałach wiekowych.
Natomiast do ustalenia podstawy obliczenia emerytury brany jest pod uwagę:
Osoby, które były objęte ubezpieczeniem społecznym przed 1999 r., a nie były objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi po 1998 r., będą miały brane pod uwagę tylko kapitał początkowy.
Osoby, które chcą ubiegać się o świadczenie z ZUS, warto, aby wstrzymały się do lipca. Jest to najkorzystniejszy miesiąc przejścia na emeryturę. Wynika to z faktu, że jak co roku ZUS 1 czerwca przeliczy składki na kontach ubezpieczonych oraz ich kapitał. Oznacza to, że składając wniosek o emeryturę od lipca, wysokość świadczenia zostanie wyliczona z uwzględnieniem rocznej i kwartalnej waloryzacji, co podkreśliła regionalna rzeczniczka ZUS województwa kujawsko-pomorskiego Krystyna Michałek:
Kto planuje przejść na emeryturę w maju lub w czerwcu, lepiej niech poczeka z tym do lipca. Podobnie jak w ubiegłym roku, lipiec będzie korzystniejszym miesiącem, aby przejść na emeryturę.
W 2022 roku świadczenie kobiety przechodzącej na emeryturę wzrośnie średnio o 3,7%, a mężczyzny o 4,1%, co podkreślił Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz członek Rady Nadzorczej ZUS.
Wniosek o emeryturę najkorzystniejszy może okazać się jednak dla osób, które pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego z nim zwlekały, co podkreślił dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW. Jak wskazał, emerytura 61-letniej kobiety, która teraz złoży wniosek o jej przyznanie, będzie wyższa o 7,7 proc., a 62-latki nawet o 18,2 proc. Najlepiej wniosek złożyć jednak po dacie urodzenia, gdyż wtedy średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze, a więc przeliczenie korzystniejsze.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina