W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę? Ci seniorzy mają szansę na wyższe świadczenie

Na wysokość świadczenia emerytalnego wpływa wiele czynników, a wśród nich możemy wymienić czas, w jakim złożymy do ZUS wniosek o emeryturę. Niektórzy seniorzy mogą liczyć na korzystniejsze przeliczenia, co przełoży się na wyższą, comiesięczną wypłatę. W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Seniorzy, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, czyli w przypadku kobiet 60 lat natomiast mężczyzn 65 lat, mogą złożyć wniosek o przyznanie świadczenia do ZUS. Jak się okazuje, w niektórych sytuacjach warto z tym jednak zaczekać. Miesiąc, w którym złożymy wniosek o emeryturę, może być kluczowy dla wysokości wypłaty. 

Jak ZUS oblicza emeryturę? Te czynniki są decydujące dla wysokości świadczenia

Wysokość emerytury ZUS ustala, dzieląc podstawę obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia. Tablice średniego dalszego trwania życia są publikowane przez GUS i od 1 kwietnia uległy zmianom. Pandemia koronawirusa wpłynęła na obniżenie średniej we wszystkich przedziałach wiekowych

Natomiast do ustalenia podstawy obliczenia emerytury brany jest pod uwagę:

  • zwaloryzowany kapitał początkowy — dotyczy osób objętych ubezpieczeniem społecznym przed 1 stycznia 1999 r., 
  • zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne, które zostały zapisane na koncie w ZUS po 1998 r.,
  • zwaloryzowane środki zapisane na subkoncie w ZUS w przypadku członków OFE.  

Osoby, które były objęte ubezpieczeniem społecznym przed 1999 r., a nie były objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi po 1998 r., będą miały brane pod uwagę tylko kapitał początkowy.

W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę w 2022 roku? W niektórych przypadkach warto poczekać

Osoby, które chcą ubiegać się o świadczenie z ZUS, warto, aby wstrzymały się do lipca. Jest to najkorzystniejszy miesiąc przejścia na emeryturę. Wynika to z faktu, że jak co roku ZUS 1 czerwca przeliczy składki na kontach ubezpieczonych oraz ich kapitał. Oznacza to, że składając wniosek o emeryturę od lipca, wysokość świadczenia zostanie wyliczona z uwzględnieniem rocznej i kwartalnej waloryzacji, co podkreśliła regionalna rzeczniczka ZUS województwa kujawsko-pomorskiego Krystyna Michałek:

Kto planuje przejść na emeryturę w maju lub w czerwcu, lepiej niech poczeka z tym do lipca. Podobnie jak w ubiegłym roku, lipiec będzie korzystniejszym miesiącem, aby przejść na emeryturę. 

Dla tych seniorów wniosek o emeryturę będzie opłacalny. Mają szansę na wyższe świadczenia 

W 2022 roku świadczenie kobiety przechodzącej na emeryturę wzrośnie średnio o 3,7%, a mężczyzny o 4,1%, co podkreślił Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz członek Rady Nadzorczej ZUS. 

Wniosek o emeryturę najkorzystniejszy może okazać się jednak dla osób, które pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego z nim zwlekały, co podkreślił dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW. Jak wskazał, emerytura 61-letniej kobiety, która teraz złoży wniosek o jej przyznanie, będzie wyższa o 7,7 proc., a 62-latki nawet o 18,2 proc. Najlepiej wniosek złożyć jednak po dacie urodzenia, gdyż wtedy średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze, a więc przeliczenie korzystniejsze.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: