Wcześniejsza emerytura jeszcze w tym roku? Odpowiedź premiera może zaskoczyć

Wcześniejsza emerytura to roszczenie wielu Polaków. O emerytury stażowe od dłuższego czasu wnioskują Związkowcy, a w ramach kompromisu mówi się również o projekcie prezydenckim. Premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się na temat realnych szans na wcześniejszą emeryturę 2022. Jego odpowiedź poruszyła obywateli.

Wcześniejsza emerytura to dobre rozwiązanie dla wielu osób, które wykonują ciężką pracę i obawiają się, że wiek emerytalny został dobrany nieodpowiednio dla ich siły i chęci. Najwięcej apelacji o wprowadzenie emerytur stażowych słychać ze strony Związkowców. Zaciekle walczą o emerytury stażowe, ale ich projekt spotyka się z nie tyle nawet sprzeciwem, co długotrwałym unikiem ze strony rządzących. W 2021 pojawił się konkurencyjny projekt prezydencki, który również skłania się ku wprowadzeniu wcześniejszych emerytur, ale na innych warunków. Nadal rozwiązania brak, a obywatele się niepokoją. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo mCzy stać nas na emerytury stażowe? Kampania wyborcza nabiera tempa

Wcześniejsza emerytura a pomysł Związkowców. Co wiemy o emeryturach stażowych?

Od 2010 roku nie cichną postulaty składane przez Związkowców, w temacie emerytur stażowych. Mimo upływu 12 lat projekt stoi w miejscu i nic nie zapowiada tego, aby został wcielony w życie w ciągu kolejnych lat. Solidarność postanowiła nieco zmodyfikować pomysł. Zgodnie z nim, wcześniejsza emerytura przysługiwałaby osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, ale wtedy gdy okresy składkowe oraz nieskładkowe wynosiłyby 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Świadczenie nie mogłoby być również niższe, niż najniższa emerytura w kraju. Obecnie projekt ma za sobą pierwsze czytanie.

Wcześniejsza emerytura w projekcie prezydenckim. Czym różni się ten pomysł?

Wg. projektu prezydenckiego, wcześniejsze emerytury mogłyby wejść w życie dopiero od 2023 roku. Niestety, za mało jest ustaleń, aby wprowadzić te zmiany jeszcze w 2022. Jeśli uda się i projekt wejdzie w życie, wcześniejsza emerytura obowiązywałaby po przepracowaniu 39 lat przez kobiety oraz 44 lat przez mężczyzn. Warunek to zebranie kapitału wystarczającego na wypłatę świadczenia w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Niestety, ów projekt nie został nawet skierowany na obrady

Wcześniejsze emerytury, emerytury stażowe i wypowiedź Mateusza Morawieckiego

Mimo spekulacji, złudzeń i nadziei, wygląda na to, że emerytura stażowa to wyłącznie niespełniony sen. W sekcji Q&A na Facebooku, Morawiecki powiedział:

Emerytury stażowe to jest postulat związków zawodowych, który oznacza, że (...) nasz wiek emerytalny, który dzisiaj jest jednym z najniższych, czy jednym z niższych w Europie, byłby jeszcze niższy. (...) I dlatego chuchamy i dmuchamy na system emerytalny, raczej zachęcając tych z emerytów (...) do tego, aby (...) dalej pracowały, jeżeli chcą, jeżeli mogą pracować. 

Czy to oznacza, że temat emerytur stażowych powinien zostać zamknięty?

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.plkobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: