To pewne! 500 plus dla seniora zostanie wypłacone, ale tylko na tych warunkach. "Są równi i równiejsi"

500 plus dla seniora jest przyznawane na innych zasadach, niż 500 plus dla rodzin z dziećmi. To również zupełnie inne świadczenie, niż 14 emerytura, 300 emerytura, czy 200 złotych do emerytury co miesiąc. Kto może ubiegać się o świadczenie i kiedy rząd je wypłaci?

500 plus dla seniora, to popularna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Pieniądze są wypłacane dożywotnio i co miesiąc, jednak warunki, aby je otrzymać są bardzo rygorystyczne. Seniorzy, którzy ubiegają się o dodatek 500+ muszą nie tylko złożyć wniosek, ale i załączyć plik dokumentów. Wyjaśniamy, kto i jak może dostać pieniądze.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

500 plus dla seniora, ale nie dla każdego. Kto może otrzymać świadczenie?

O 500 plus dla seniora mogą się ubiegać emeryci i renciści, którzy pobierają zasiłek pielęgnacyjny i mają ukończone 75 lat, lub też są niezdolni do samodzielnej egzystencji. Niestety, nie każdy dostanie pełną kwotę świadczenia, bo przysługuje ono m.in. osobom, które nie mają prawa do żadnych świadczeń finansowanych ze środków publicznych. W 2022 roku zmieniły się też progi dochodowe. Jeszcze do niedawna wynosiło 1727,08 zł brutto. Od 1 marca 2022 roku wynosi 1896,13 zł brutto. Osoby, które przekroczą ten próg, dostaną niższe świadczenie na mocy zasady "złotówka za złotówkę".

Nie wszystkim seniorom podobają się takie warunki. W komentarzach na naszym profilu w mediach społecznościowych pisali:

Jak widać są równi i równiejsi. 
Obiecują, że rozdają a potem tylko wybranym, tylko najbiedniejszym i w efekcie nikomu
Gdzie są nasze pieniądze? Właśnie tutaj. Rozdają je na prawo i lewo

Anna LewandowskaStrój kąpielowy Lewandowskiej to hit sezonu! Podobne za mniej niż 80 zł

500 plus dla seniora. Potrzebny nie tylko wniosek, ale i dokumenty

Aby pobierać 500 plus dla seniora, należy złożyć wniosek, ale również udowodnić, że stan zdrowia seniora nie jest najlepszy. Chodzi o dokumentację medyczną, a dokładniej:

  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji

Perełka cenowa w Biedronce! Ta oferta będzie hitem i przyda się w każdym domu. Podobne w sklepie HomlaPerełka cenowa w Biedronce! Zestaw, który przyda się w każdym domu

500 plus dla emeryta wymaga wniosku, ale nie trzeba go składać osobiście

W przeciwieństwie do innych wniosków ten można złożyć za pośrednictwem osoby najbliższej. Dzieje się tak, ze względu na zazwyczaj pogarszający się stan zdrowia seniora. Wniosek można złożyć zarówno osobiście w ZUS, jak i drogą elektroniczną. Formularz znajduje się tutaj.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: