Wakacje kredytowe 2022 - od kiedy? Wiemy, na czym polegają i kto może z nich skorzystać

Raty kredytów hipotecznych w ostatnim czasie rosną w zastraszającym tempie. Zapowiedzi nadciągających kolejnych podwyżek ponoszonych kosztów zmuszają często kredytobiorców do szukania pomocy w ich spłacie. W niedługim czasie rząd chce wystartować z wakacjami od kredytu 2022 i 2023. Mają być one nową formą wsparcia.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Według ekspertów z portalu RynekPierwotny.pl, od października 2021 roku raty kredytów mieszkaniowych w Polsce wzrosły praktycznie o 100%. Niestety z podawanych informacji wynika, że wzrosnąć mogą jeszcze bardziej. Nic więc dziwnego, że kredytobiorcy szukają form wsparcia. Z jedną interesującą w niedługim czasie ma wystartować rząd.

Zobacz wideo Rekordowy skok cen mieszkań w Sosnowcu. Z czego wynika?

Paulina Sykut Jeżyna Sukienka Sykut-Jeżyny to hit na wiosnę i lato! Kupisz ją za 159,99 zł

Wakacje kredytowe - warunki i zasady. Na czym polegają?

Wakacje kredytowe są równoznaczne z zawieszeniem spłaty rat, wstrzymaniem ich czy odroczeniem spłaty na pewien czas. Może to dotyczyć pełnej raty kapitałowo-odsetkowej albo wyłącznie części odsetkowej lub kapitałowej. Tego typu działanie oznacza, że przez pewien czas nie spłaca się ich do banku, co nie jest równoznaczne z ich umorzeniem. Celem takich wakacji jest chwilowa pomoc kredytobiorcy w regulowaniu zobowiązania. Nie zmienia to też niczego w ogólnej kwocie pożyczki. Jedynie trzeba będzie ją spłacić w późniejszym terminie.

Wakacje od kredytu 2022 - od kiedy?

Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Magdalena Rzeczkowska ogłosili 10 maja projekt programu wsparcia kredytobiorców. Obecnie projekt ten trafił do konsultacji. Na czym ma polegać? Jak wynika z treści wyżej wspomnianego projektu, planuje się wprowadzenie wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku:

Zawieszenia wykonania umowy określony w projekcie ustawy wynosi 2 miesiące w każdym z dwóch ostatnich kwartałów 2022 r. oraz 1 miesiąca w każdym kwartale 2023 roku.

Rząd proponuje też, żeby zawieszenie spłaty należności następowało z mocy ustawy z chwilą doręczenia instytucji finansowej wniosku w tej sprawie (będzie go można złożyć przez internet). Łączny koszt pomocy kredytobiorcom wynieść ma ok. 3 mld zł. Dodatkowo:

Będzie pomoc dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zwiększony zostanie do 2 mld zł, to jest pula do wykorzystania nawet w tym roku, a w kolejnym będzie ponownie pula 2 mld zł.

Tłumaczył premier Mateusz Morawiecki na konferencji.

Wakacje kredytowe 2022: dla kogo?

W projekcie rządowym zapisano, że to uprawnienie ma przysługiwać:

Każdemu kredytobiorcy, który jest stroną umowy o kredyt hipoteczny w rozumieniu ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

Co ważne ma to dotyczyć umów zawartych przed datą 1 lipca 2022 w sytuacji:

Jeżeli okres kredytowania przypada po upływie 6 miesięcy, licząc od tej daty.

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci i 'Mama 4 plus'. Dwa różne świadczenia, na których zyskają mamy Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci i "Mama 4 plus"

Na czym polegały dotychczas wakacje kredytowe w PKO BP, ING Bank Śląski czy Alior Bank?

Każdy bank może mieć zupełnie inne warunki udzielania wakacji kredytowych. Wiemy, jak wygląda to w kilku popularnych bankach w Polsce. Jeżeli chodzi o PKO BP to w przypadku kredytów hipotecznych, udostępnia on wakacje kredytowe w postaci karencji w spłacie kapitału nawet do 36 miesięcy. Jednak możesz z takiej opcji skorzystać jednorazowo w początkowym okresie kredytowania.

Wakacje kredytowe Alior Bank: jakie zasady?

W Alior Bank wakacje kredytowe są dostępne m.in. w przypadku kredytów hipotecznych Megahipoteka. Istnieje wtedy możliwość zawieszenia spłaty do 6 miesięcy w roku, łącznie nawet przez 5 lat. Jednak to karencja indywidualna, określona w umowie kredytowej i przyznawana indywidualnie przez Alior Bank na wniosek klienta. W terminach określonych w harmonogramie kredytobiorca spłaca wyłącznie odsetki naliczane od aktualnego salda zadłużenia.

Wakacje kredytowe ING Bank Śląski. Bank posada inną nazwę tej formy pomocy

ING Bank Śląski wakacje kredytowe określana jako czasowe zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego. Bank może wyrazić zgodę na to, aby klient nie musiał spłacać raty w konkretnym miesiącu lub też w kilku kolejnych. Zawieszenie kredytu może tu polegać na całkowitym, lub częściowym odroczeniu terminu płatności. Wtedy w pierwszym przypadku kompletnie nic nie płacisz, a w drugim zawieszeniu ulega jedynie część kapitałowa raty, odsetki płacisz zaś zgodnie z harmonogramem. Po skończeniu wakacji musisz nadrobić zaległe raty.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: