Wniosek o emeryturę. ZUS nie przyjmie go bez tego oświadczenia. Ważna zmiana dla przyszłych emerytów

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Okazuje się, że miesiąc, w którym złożymy wniosek o emeryturę do ZUS ma wpływ na jej wysokość. Seniorzy, którzy mimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, wstrzymają się nieco z formularzem, mają szansę na korzystniejsze wyliczenia, a tym samym wyższe świadczenie. Od nowego roku trzeba natomiast pamiętać o dostarczeniu jeszcze jednego oświadczenia do ZUS.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. które osiągnęły powszechny wiek emerytalny wynoszący obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a także podlegały ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przynajmniej przez jednej dzień, mogą ubiegać się w ZUS o wypłatę emerytury. W przypadku niektórych pośpiech nie jest jednak wskazany. Składając bowiem wniosek nieco później, można otrzymać korzystniejsze świadczenie. 

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Miesiąc złożenia wniosku jest kluczowy

Seniorzy, którzy spełnili już przesłanki uprawniające do uzyskania świadczenia, ze złożeniem wniosku powinni zaczekać do lipca. Jest to najkorzystniejszy moment przejścia na emeryturę ze względu na to, że ZUS 1 czerwca przeliczy składki na kontach ubezpieczonych oraz ich kapitał, co podkreśla regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego Krystyna Michałek:

Warto jednak pamiętać, że moment przejścia na emeryturę wpływa na wysokość świadczenia. Kto planuje przejść na emeryturę w maju lub w czerwcu, lepiej niech poczeka z tym do lipca. Podobnie jak w ubiegłym roku, lipiec będzie korzystniejszym miesiącem, aby przejść na emeryturę. Związane jest to z waloryzacją roczną i kwartalną. 

Co więcej, decydując się na rezygnację z pracy zawodowej, umowę warto rozwiązać na dwa dni przed końcem miesiąca oraz do końca miesiąca złożyć wniosek o emeryturę ze świadectwem pracy. Senior otrzyma wówczas pensję za cały miesiąc oraz emeryturę. Osoby, które już osiągnęły wiek emerytalny, ale na złożenie wniosku zdecydowały się później, powinny natomiast zgłosić się do ZUS po dacie urodzenia. Wtedy średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze, a więc przeliczenie świadczenia korzystniejsze. 

Wniosek o emeryturę. ZUS może pomóc wyliczyć przyszłe świadczenie

W każdej placówce ZUS seniorzy mogą skorzystać z porady doradcy emerytalnego. Wylicza on w kalkulatorze emerytalnym symulację wysokości emerytury i doradza, kiedy będzie najlepszy moment na złożenie wniosku. Konsultacja z doradcą emerytalnym jest możliwa również poprzez wideorozmowę w ramach e-wizyty w ZUS. Jak zaznacza Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim: 

Niezależnie od tego, czy z naszym ekspertem będziemy rozmawiać online z domu, czy na miejscu w placówce ZUS, ważne, aby podczas tego spotkania mieć przy sobie dokument tożsamości. Doradca na podstawie danych z konta ubezpieczonego wyliczy prognozowaną emeryturę. Ponadto, poza symulacją wysokości świadczenia, podpowie kiedy najkorzystniej na nie przejść, sprawdzi też, czy klient ma już wyliczony kapitał początkowy, który jest ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość przyszłego świadczenia.

Wniosek o emeryturę. ZUS od nowego roku wprowadził zmiany. O tym seniorzy powinni pamiętać

Wniosek o emeryturę można już złożyć na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Niezbędny w tym celu będzie komplet dokumentów dostarczony do ZUS. Mowa tutaj o wniosku o emeryturę, informacji dotyczącej okresów składkowych i nieskładkowych, dokumentach potrzebnych do ustalenia kapitału początkowego, a od 1 stycznia 2022 roku dodatkowo także oświadczeniu w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: