Dodatkowe 200 złotych do emerytury? Tak, ale tylko dla tych seniorów. W 2022 uprawnionych jest więcej osób

200 złotych do emerytury co miesiąc, to z pozoru niewielka kwota. Dla wielu seniorów to jednak szansa na poprawę ich sytuacji finansowej. Dla kogo jest 200 złotych do emerytury? To świadczenie dostaną nieliczni, ale w 2022 roku jest ich więcej.

Seniorzy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mają szansę otrzymać czternastą i trzynastą emeryturę, a także np. 500 plus dla seniora, nazywane też świadczeniem uzupełniającym, dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jest jeszcze jedno świadczenie, o które mogą się ubiegać. Nie wypłaci go ZUS, a pieniądze mogą wpływać na ich konta dożywotnio i co miesiąc. 200 złotych dla seniora nie przysługuje każdemu, ale w 2022 roku zwiększyła się grupa świadczeniobiorców.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

200 złotych do emerytury w 2021 przysługiwało tylko tym osobom

Dodatkowe 200 złotych do emerytury do 2022 roku mogli otrzymywać strażacy, a także strażaczki OSP. Aby świadczenie wpływało na ich konto co miesiąc, musieli osiągnąć wiek emerytalny, a także udowodnić, że ich służba w Ochotniczej Straży Pożarnej wynosiła minimum 25 lat. Konieczne było też udowodnienie, że przynajmniej raz w roku brali aktywny udział w akcjach ratowniczych.

200 złotych do emerytury 2022 na nowych zasadach. Kto otrzyma pieniądze?

W 2022 roku do strażaków OSP dołączyły osoby, które służyły w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Warunki są analogiczne do tych, w przypadku strażaków i strażaczek OSP. Konieczne jest też złożenie wniosku.

200 złotych do emerytury, a świadkowie. Wniosek może nie wystarczyć

Wniosek o 200 złotych można złożyć u miejskiego lub powiatowego komendanta Straży Pożarnej. Konieczne jest poświadczenie, co budzi wiele kontrowersji. Strażak, lub strażaczka OSP ma obowiązek:

  • Wypełnić wniosek z klauzulą RODO,
  • Znaleźć trzech świadków, którzy wypełnią oświadczenia potwierdzające udział wnioskującego w akcjach ratowniczych, przy czym jeden z nich musi być osobą, która pełniła funkcję publiczną lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej,
  • Udać się do urzędu gminy w celu potwierdzenia wiarygodności oświadczeń świadków,
  • Wraz z wnioskiem oraz oryginałami oświadczeń udać się do powiatowego lub miejskiego komendanta Staży Pożarnej.

Wtedy zostanie podjęta decyzja, o przyznaniu świadczenia.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.plkobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: