Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci jest nie tylko dla mam. To dożywotni zastrzyk gotówki co miesiąc

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci, to szansa na poprawę sytuacji finansowej wielu mam. Jak się okazuje - nie tylko. To świadczenie mogą pobierać również inni członkowie rodziny. Tak zwany program Mama 4+ jest wypłacany co miesiąc i dożywotnio.

Niektóre mamy decydują się na całkowite poświęcenie i rezygnują z planów zawodowych na rzecz rodziny. Wówczas, szansa na godną emeryturę drastycznie maleje. Co prawda, wykonują ciężką pracę, mając na głowie dbanie o porządek, czy poświęcanie czasu pociechom przez całą dobę, ale nie jest to pełnienie zawodu. Zdarza się, że role się zamieniają i co raz częściej to ojcowie decydują się na spędzanie z dziećmi większej ilości czasu. Niezależnie od tego, warto zastanowić się, jakie świadczenia przysługują rodzicom w wieku dojrzałym. Rząd proponuje tzw. matczyną emeryturę, która obowiązuje po wychowaniu dzieci.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Matczyna emerytura, czyli emerytura dla kogo? To świadczenie jest nie tylko dla mam

W 2019 roku wszedł w życie projekt o nazwie "Mama 4+". Jest to świadczenie przysługujące rodzicom w wieku emerytalnym, tzn. 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Świadczenie w pierwszej kolejności skierowane jest dla mam. Statystycznie częściej, to właśnie panie decydują się na rezygnację z zawodu na rzecz piastowania potomków. Oprócz wieku emerytalnego warunki, które trzeba spełnić to:

  • brak środków niezbędnych do życia
  • posiadanie 4 lub więcej dzieci
  • obywatelstwo polskie lub prawo pobytu
  • zamieszkanie na stałe w Polsce
  • opieka prawna nad dziećmi (mogą być adoptowane)

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci. Ilu? Minimum czterech

Świadczenie wypłacane jest wyłącznie w przypadku rodzin wielodzietnych. Rząd zadecydował, że w przypadku wypłacania tego świadczenia, będą to rodziny z minimum czwórką potomstwa. Osoby, które posiadają jedno, dwójkę, lub trójkę dzieci mogą liczyć jedynie na świadczenia socjalne np. 500 plus.

Ile wynosi dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci? W 2022 roku jest wyższy

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci podlega waloryzacji. Ponieważ waloryzacja w marcu objęła wiele świadczeń, także w ramach programu Mama 4+, wielu rodziców dostanie więcej pieniędzy. Dodatek jest równy trzynastej i czternastej emeryturze, a tym samym - minimalnej emeryturze w kraju, czyli 1338,44 zł brutto. Wnioskować można za pośrednictwem tego formularza.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: