Ponowne przeliczenie emerytury 2022 już nie będzie możliwe? To oficjalne: są nowe zasady

Ponowne przeliczenie emerytury na nowych zasadach. W 2022 roku jeszcze mniej osób będzie mogło skorzystać z tej możliwości. Czy to oznacza, że szansa na zastrzyk gotówki, a tym samym podwyżkę podstawowego świadczenia będzie nieosiągalna? Wyjaśniamy.

W przypadku ustalania wysokości emerytur bierze się pod uwagę wiele czynników. Jest to zależne np. od waloryzacji, ale też tablic średniego, dalszego trwania życia, sporządzanych przez GUS. Te od czasów wybuchu pandemii drastycznie się zmieniły. Zwiększyła się umieralność seniorów i co brutalne, ale i prawdziwe - wielu emerytów mogło na tym skorzystać. Kto spełnił warunki i złożył wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia, mógł zyskać podwyżkę emerytury. W 2022 roku zmieniły się wytyczne.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Next Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku. Na czym polega i co można zyskać?

W związku ze zmianami w tablicach sporządzanych przez GUS, emeryci po wybuchu pandemii COVID-19 tłumnie przybywali do urzędu ZUS, aby złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Okazało się bowiem, że przez zmiany, które nastąpiły, kwota niektórych wypłat świadczeń mogła ulec zmianie. Nie wszyscy seniorzy mieli prawo, aby wnioskować. Dotyczyło to przede wszystkim "nowych" emerytów, czyli tych, którzy osiągnęli lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku, a także:

  • osiągnęli wiek emerytalny wcześniej, ale nadal pracowały, w związku z czym ich składki były regularnie ściągane i powiększały kwotę na koncie ubezpieczonego;
  • urodzili się po 31 grudnia 1948 roku, co oznacza, że emerytury będą wyliczane według nowych zasad.

Jeśli wniosek został rozpatrzony pozytywnie, ich świadczenie mogło wzrosnąć nawet o 100 złotych/mies.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury zostanie odrzucony? Warunki do 2022 roku

Do 2022 roku obowiązywały poniższe zasady. Wniosek od razu był odrzucany w przypadku osób:

  • niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzonych po 31 grudnia 1948 r.).

W 2022 roku pojawił się jeszcze jeden wyjątek.

Ponowne przeliczenie emerytury, a nowe zasady w 2022 roku

Do tej pory seniorzy mogli wnioskować raz na kwartał. W ten sposób łatwo było sprawdzić, która wyliczona kwota bardziej im się opłaca. W 2022 roku mogą wnioskować tylko raz. Warto zatem zrobić to jak najszybciej, zamiast czekać na odpowiedni moment. Im szybciej ZUS pozytywnie rozpatrzy prośbę o ponowne przeliczenie emerytury, tym szybciej seniorzy dostaną ewentualną podwyżkę.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: