Aby otrzymać 200 zł do emerytury, musisz spełnić 3 kryteria. Pieniądze wypłacane są dożywotnio

Świadczenie ratownicze w wysokości 200 zł to dodatek skierowany do konkretnej grupy seniorów, która wyróżniła się w swojej społeczności lokalnej w wyjątkowy sposób. Co ważne o dodatkowe środki trzeba złożyć wniosek i to nie w ZUS, a także spełnić kilka kryteriów.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

O dodatkowe świadczenie ratownicze można starać się od nowego roku. Niestety nie każdy ma szansę na otrzymanie tych środków. Trzeba spełnić odpowiednie kryteria i złożyć wniosek. Nie są one jednak przyjmowane przez ZUS a przez zupełnie inny organ.

Dorota GardiasDorota Gardias w nowej sukience wygląda "jak syrenka". Podkreślona figura

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Kto może otrzymać dodatkowe 200 zł do emerytury?

O 200 zł do emerytury starać mogą się strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych i seniorzy, którzy służyli w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Aby być uprawnionym do tego świadczenia, trzeba ukończyć wiek emerytalny i czynnie uczestniczyli w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych co najmniej raz w roku przez okres minimum 25 lat w przypadku mężczyzn i przez 20 lat w przypadku kobiet.

200 zł do emerytury to nie jedyne dodatki dla strażaków OSP

Początkiem maja Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu ze strażakami OSP w Kroczewie wypowiedział się na temat tego świadczenia:

Wsłuchując się w głos całego środowiska Ochotniczych Straży Pożarnych, zdecydowaliśmy się na pierwszą w historii ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Ustawę, w której po pierwsze zabezpieczyliśmy dodatki emerytalne dla druhów i jednocześnie też solidne odszkodowania w przypadku tych, którzy zostali bardzo mocno poszkodowani w akcjach.

W ustawie zostały uporządkowane także, w formie umowy, relacje pomiędzy gminą a jednostkami OSP. Dzięki niej z budżetu państwa realizowane będą dla OSP również darmowe szkolenia oraz kursy na prawo jazdy kategorii C. Została wzmocniona ochrona prawna druhów-ochotników oraz wprowadzono legitymacje strażaka ochotnika, która upoważnia do korzystania z różnego rodzaju zniżek.

EmeryturaEmerytury od lipca 2022. Tak będą wyglądały świadczenia seniorów

Wniosku o 200 zł do emerytury nie złożysz w ZUS. Gdzie należy go dostarczyć?

Wypłatą środków zajmuje się Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, ale to nie tam należy udać się z wnioskiem. Formularze przyjmowane są przez powiatowego lub miejskiego komendanta Straży Pożarnej. Ma on 60 dni na rozpatrzenie wniosku. Pozytywna decyzja oznacza przyznanie świadczenia dożywotnio w wysokości 200 zł.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: