14 emerytura nie trafi na konta tych seniorów. W 2022 roku zmniejszyło się grono świadczeniobiorców

Kiedy 14 emerytura 2022 zostanie wypłacona? To pytanie zadaje sobie wielu seniorów. Niestety, nie dotyczy ona wszystkich. 14 emerytura nie trafi do wielu z nich, a wszystko wskazuje na to, że w 2022 roku świadczeniobiorców będzie jeszcze mniej niż w 2021.

Czternasta emerytura w 2022 roku będzie wypłacona. Od pewnego czasu jest to już potwierdzona informacja, która wywołała zaskoczenie wielu Polaków i Polek. Z początku bowiem, nie przewidywano wypłaty tego świadczenia, a jedynie prognozowanej "trzynastki", która od 2019 roku wpływa na konto emerytów i emerytek cyklicznie. Niestety, w przeciwieństwie do niej, "czternastka" nie jest dla każdego.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

14 emerytura 2022. Kiedy wypłata? Rząd podał miesiąc, kiedy trafi na konta

Pomimo tego, że z początku przewidywano wypłatę 14 emerytury 2022 na październik, a nawet listopad, seniorzy mają prawo do radości. Niespodziewanie, wypłatę czternastej emerytury zapowiedziano na sierpień tego roku. Wypłaty ruszą od sierpnia, ale niestety zakończyć mogą się nawet we wrześniu. Ma to związek z ustalaniem prawa do pobierania emerytury i ewentualnymi opóźnieniami.

14 emerytura 2022, ale nie dla każdego. Jakie warunki obowiązują w tym roku?

W 2021 roku "czternastkę" wypłacono tylko tym seniorom, którzy spełnili odpowiednie warunki. Tym różniło się to świadczenie od "trzynastki", której nie obowiązywał np. próg dochodowy. Pomimo waloryzacji, która podniosła podstawowe świadczenie wielu osób, a także właśnie - czternastkę, rząd nie zdecydował się na podniesienie progów dochodowych. To oznacza, że seniorzy, którzy wzbogacili się w związku z waloryzacją, mogą przekroczyć próg i nie dostać świadczenia tak jak rok temu. Wszystkie wytyczne, które należy spełnić to:

  • nieprzekroczenie progu dochodowego, który wynosi 2900 zł brutto
  • posiadanie prawa, do jednego ze świadczeń: emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego

Osoby, których prawo do emerytury będzie zawieszone, nie otrzymają "czternastki". W przypadku przekroczenia progu obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę".

Ile wynosi 14 emerytura 2022? To więcej pieniędzy, niż rok temu

W 2022 roku czternastka wyniesie 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł netto. 14. emerytura zostanie zwolniona z podatku PIT. W 2021 roku wynosiła 1250,88 zł brutto.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: