To oficjalne! 500 plus dla seniora otrzyma więcej osób. Nie będą to tylko emeryci

500 plus dla seniora to świadczenie, które wypłacane jest dożywotnio co miesiąc, ale jedynie dla określonej grupy osób. Od 1 marca 2022 roku jest ona jednak większa. Zmianom uległy kryteria upoważniające do ubiegania się o wypłatę świadczenia. Kto może liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki z ZUS?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

500 plus dla seniora to potoczna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Często bowiem to właśnie najstarsi obywatele ubiegają się o wypłatę środków z tego tytułu. Obowiązujące od marca zmiany to szansa na otrzymanie świadczenia przez większe grono osób. Kto może je otrzymać?

Te osoby mogą ubiegać się o 500 plus dla seniora. Nie są to tylko emeryci 

Mimo popularnego określenia "500 plus dla seniora", świadczenie uzupełniające nie jest przeznaczone tylko dla emerytów. Wniosek może złożyć każdy, kto spełnia poniższe warunki:

  • ma ukończone 18 lat,
  • jest niezdolny do samodzielnej egzystencji, co jest potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem,
  • nie jest uprawniony do świadczenia finansowanego ze środków publicznych lub ich łączna wysokość nie przekracza 1896,13 zł brutto,
  • mieszka w Polsce, 
  • ma polskie obywatelstwo, prawo do stałego pobytu w Polsce lub zalegalizowany pobyt w Polsce. 

500 plus dla seniora 2022. Od marca uprawnionych do świadczenia jest więcej 

Wzrost od marca progu dochodowego z 1727,08 zł do 1896,13 zł spowodował, że obecnie większa liczba osób ma szansę na wypłatę pieniędzy z ZUS. Pełna kwota, czyli 500 zł trafi jedynie do tych, których łączna kwota pobieranych świadczeń nie przekracza 1396,13 zł brutto. Pozostali otrzymają wypłaty pomniejszone zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. 

Nie wszyscy popierają 500 plus dla seniora. Temat tego świadczenia podzielił naszych czytelników 

Pod ostatnim z naszych artykułów na temat wypłaty świadczenia uzupełniającego, swoim zdaniem podzielili się również czytelnicy:

Kolejne świadczenie które muszą sfinansować podatnicy". Niektórym nadal się wydaje że rząd ma jakieś pieniądze poza tymi które zabierze płacącym (coraz wyższe) podatki.
Czyli że znowu ci, którzy przepracowali całe dorosłe życie i dostają 2000, 2500 zł emerytury zrzucą się na pięćsetki dla tych, którzy jak te ptaki niebieskie, nie siały, nie orały...
Lekarze orzecznicy z zus uzdrowią każdego emeryta i nikt żadnego świadczenia uzupełniającego nie dostanie

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: