Ulga termomodernizacyjna 2022 to oszczędność nawet do 106 000 zł. Jest haczyk. Te osoby jej nie otrzymają

Termin składania zeznań podatkowych za 2021 roku minął 2 maja. Ulga termomodernizacyjna 2022 była jednym z wielu odliczeń, z których można było skorzystać po spełnieniu odpowiednich warunków. Okazuje się, że nie każdemu została przyznana. Dlaczego? Jest bowiem jeden haczyk, który dyskwalifikuje jej otrzymanie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład. Czy rozliczanie się z małżonkiem się opłaca? [Q&A]

Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie nawet do 53 tys. zł na jedną osobę niezależnie od liczby posiadanych nieruchomości. Kwota ta możne wzrosnąć do 106 tys. zł, jeśli o ulgę ubiegają się małżeństwa. Nie wszystkie osoby, które poniosły wydatki na termomodernizację domu, mogły jednak liczyć na jej odliczenie. Podpowiadamy dlaczego. 

Ulga termomodernizacyjna 2022. Co można odliczyć? Lista jest długa 

Ulga termomodernizacyjna przysługuje nie tylko za wydatki poniesione w roku ubiegłym, ale nawet do 6 lat od końca roku podatkowego, w którym pierwszy wydatek został poniesiony. Odliczeniu podlegają następujące koszty:

 • instalacja fotowoltaiczna i osprzęt,
 • przyłączenie do sieci gazowej i ciepłowniczej,
 • instalacja ogrzewania elektrycznego, gazowego, olejowego,
 • panel fotowoltaiczny lub kolektor słoneczny z osprzętem,
 • montaż pompy ciepła
 • wymiana drzwi oraz okien, bram garażowych i dedykowanych im systemów montażowych,
 • ocieplenie i modernizacja budynku, wdrożenie wentylacji,
 • materiały budowlane służące do docieplenia i ochrony przed zawilgoceniem wykorzystywane w przypadku przegród budowlanych, płyt balkonowych, fundamentów oraz do systemu ogrzewania elektrycznego i instalacji grzewczej,
 • audyt efektywności energetycznej budynku oraz dokumentację projektową. 

Ulga termomodernizacyjna 2022 - jak ją otrzymać? Warto o tym pamiętać 

Podatnicy, którzy chcieliby skorzystać z tego odliczenia, są zobowiązani: 

 • rozpocząć przedsięwzięcie termomodernizacyjne
 • kupować tylko te towary, produkty lub usługi, których nabycie, zgodnie z wykazem można odliczyć od dochodu,
 • ukończyć przedsięwzięcie w ciągu 3 lat,
 • poczynione wydatki odliczać na bieżąco za każdy rok w deklaracji PIT.

Co ważne, jeśli podczas trzech lat nie zostaną zrealizowane przedsięwzięcia termomodernizacyjne, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek, podatnik będzie zobowiązany do zwrotu ulgi. Wówczas będzie musiał doliczyć do dochodu wcześniej odliczoną kwotę z tego tytułu za rok podatkowy, w którym upłynął trzyletni termin.

Ulga termomodernizacyjna 2022 a dofinansowanie. Te osoby nie skorzystają z odliczenia

Odliczenie nie przysługuje osobom zamieszkującym w blokach czy posiadającym lokale przemysłowe w budynkach wielorodzinnych. Ulga została przyznana wyłącznie właścicielom oraz współwłaścicielom budynków mieszkalnych jednorodzinnych, ale jedynie tym, którzy nie otrzymali dofinansowania na fotowoltaikę, instalację grzewczą czy inne wskazane wyżej koszty. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina 

Więcej o: