Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie nawet do 53 tys. zł na jedną osobę niezależnie od liczby posiadanych nieruchomości. Kwota ta możne wzrosnąć do 106 tys. zł, jeśli o ulgę ubiegają się małżeństwa. Nie wszystkie osoby, które poniosły wydatki na termomodernizację domu, mogły jednak liczyć na jej odliczenie. Podpowiadamy dlaczego.
Ulga termomodernizacyjna przysługuje nie tylko za wydatki poniesione w roku ubiegłym, ale nawet do 6 lat od końca roku podatkowego, w którym pierwszy wydatek został poniesiony. Odliczeniu podlegają następujące koszty:
Podatnicy, którzy chcieliby skorzystać z tego odliczenia, są zobowiązani:
Co ważne, jeśli podczas trzech lat nie zostaną zrealizowane przedsięwzięcia termomodernizacyjne, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek, podatnik będzie zobowiązany do zwrotu ulgi. Wówczas będzie musiał doliczyć do dochodu wcześniej odliczoną kwotę z tego tytułu za rok podatkowy, w którym upłynął trzyletni termin.
Odliczenie nie przysługuje osobom zamieszkującym w blokach czy posiadającym lokale przemysłowe w budynkach wielorodzinnych. Ulga została przyznana wyłącznie właścicielom oraz współwłaścicielom budynków mieszkalnych jednorodzinnych, ale jedynie tym, którzy nie otrzymali dofinansowania na fotowoltaikę, instalację grzewczą czy inne wskazane wyżej koszty.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina