Emerytura za urodzenie dzieci to niemała kwota. Trzeba jednak spełnić konkretne kryteria

Emerytura za urodzenie dzieci, czyli wsparcie z programu "Mama 4 plus" mogą pobierać osoby, które wychowały minimum czworo dzieci. To nie jest jednak jedyny warunek, jaki należy spełnić. Z danych MRiPS wynika, że pieniądze z tego tytułu otrzymuje przeszło 71 tys. osób.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W naszym kraju osoby, które wychowały minimum czworo dzieci nie msza martwić się o emeryturę. Mogą oni skorzystać z programu "Mama 4 plus". Co ważne nie jest on skierowany wyłącznie do kobiet. Wiemy, jaka jest maksymalna wysokość tego świadczenia, a także gdzie należy złożyć wniosek.

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o wieku emerytalnym

Emerytura za urodzenie dzieci: kto może otrzymać to świadczenie?

Osobami, które mogą starać się o otrzymanie tego świadczenia to matki lub samotni ojcowie, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci. Ponadto trzeba spełnić też kilka innych warunków:

  • osiągnąć wiek emerytalny — u kobiet ukończone 60 lat, u mężczyzn 65 lat,
  • otrzymywanie emerytury (lub renty) mniejszej niż ta minimalna lub nieposiadanie prawa do niej
  • brak innego dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania,
  • przebywanie na terenie Polski,
  • niekaralność.

Jak podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg:

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4 plus" to wsparcie dla przeszło 71 tys. osób na łączną kwotę blisko 1,4 mld zł. Program jest przejawem solidarności społecznej i docenieniem trudu rodzicielstwa.

Emerytura: "Mama 4 plus" 2022. Jaką wysokość świadczenia można otrzymać?

Emerytura za urodzenie dziecka co roku zostaje poddana waloryzacji, więc od marca 2022 roku wynosi maksymalnie 1338,44 zł brutto. Warto wiedzieć, że większość uprawnionych otrzyma tylko część tej kwoty, ponieważ tylko osoby nieuprawnione do pobierania żadnego świadczenia otrzymują maksymalną jego wysokość. Dopłata to otrzymywanego już świadczenia w postaci renty czy emerytury jest wydawana w takiej wysokości, aby ich suma była równa wysokość najniższej emerytury.

"Mama 4 plus": KRUS czy ZUS, czyli gdzie należy złożyć wniosek o świadczenie?

Gdzie złożyć wniosek? Wszystkie niezbędne dokumenty są dostępne w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz na ich stronie internetowej, ale także w KRUS. Do formularzy w obydwu przypadkach trzeba też dołączyć dodatkowe dokumenty, m.in.: oświadczenia o sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej czy zaświadczenia o dochodach (lub ich braku). Urząd wybieramy na podstawie własnych okresów podlegania ubezpieczeniu społecznemu.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: