Kto nie dostanie 14. emerytury? Pieniądze otrzyma tylko część seniorów. "I to jest niesprawiedliwe"

W tym roku rząd mimo wcześniejszych zapowiedzi postanowił ponownie wypłacić seniorom 14. emeryturę. Nie trafi ona jednak do wszystkich tak jak "trzynastki". Wniosek nie jest konieczny, ale dla wypłaty decydujący będzie jeden warunek.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Niedawno konta wszystkich emerytów i rencistów zasiliła 13. emerytura. Wkrótce mają rozpocząć się wypłaty kolejnego dodatku, czyli czternastki. Tym razem pieniądze otrzymają jedynie wybrani seniorzy. Kto może liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki?

Kto nie dostanie 14. emerytury? Dodatkowe świadczenie wypłacone będzie wybranym

Chcąc otrzymać czternastą emeryturę, nie jest potrzebny żaden wniosek w ZUS. Zostanie ona wypłacona z automatu seniorom, ale jedynie tym, których comiesięczne świadczenia nie przekraczają kwoty 4188,44 zł. Nie dla wszystkich to będzie natomiast jednakowa kwota.

Pełną wysokość, czyli 1217,98 zł netto otrzymają wyłącznie emeryci ze świadczeniami do 2900 zł brutto. W stosunku do pozostałych zostanie zastosowana zasada złotówka za złotówkę. Wypłaty ominą także osoby, które na dzień 31 lipca 2022 roku będą miały zawieszone prawo do świadczenia podstawowego. 

Kiedy wypłata 14. emerytury? Rząd ustalił już termin

Na dodatkowy zastrzyk gotówki seniorzy mogą liczyć już w sierpniu. Wtedy właśnie mają ruszyć wypłaty czternastek wraz z podstawowym świadczeniem emerytalno-rentowym. Według szacunków rządu pieniądze otrzyma ok. 9 mln najstarszych obywateli. 

Druga waloryzacja zamiast czternastej emerytury. To propozycje naszych czytelników

Niestety fakt, że dodatkowe świadczenie zostanie przyznane tylko wybranym, budzi mieszane uczucia. Pod jednym z naszych ostatnich artykułów, czytelnicy zwrócili uwagę, że takie rozwiązanie jest niesprawiedliwe:

I to jest niesprawiedliwe. Mnie tez dotyka inflacja a nie dostanę 14 emerytury. Jestem ukarana za to ze ciężko pracowałam 47 lat
Dodatkowe pieniądze powinny być dla wszystkich emerytów
Zrobić rewaloryzacje we wrześniu dla wszystkich ze względu na dużą inflację a nie dawać żadnej 14tki
Dlaczego nie zrobią drugiej waloryzacji byłaby dla wszystkich a tak 14-ka tylko dla wybranych, bardzo krzywdzące dla innych seniorów

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: