Minimalna emerytura 2022 netto zmieniła się dwukrotnie. Wiemy co miało wpływ na jej wysokość

Minimalna emerytura 2022 netto zmieniła się dwukrotnie. Wpływ na jej wysokość miały dwa kluczowe czynniki. Pierwszy to zwolnienie z podatku seniorów a drugi to waloryzacja. Wiemy, ile wynosi kwota brutto i netto po zmianach, a także kto może liczyć na emeryturę w tej wysokości.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W 2022 roku seniorzy mogą liczyć na wyższe świadczenia emerytalne i rentowe w związku z dwoma istotnymi czynnikami. W pierwszy kolejności wpływ na kwotę netto miało zwolnienie emerytów z płacenia podatku. Następnie wzrosło ono wskutek waloryzacji. Wiemy, ile wynosi w 2022 roku emerytura minimalna, w kwocie netto i brutto.

Zobacz wideo Jaki poziom może osiągnąć płaca minimalna w 2022 roku? [Q&A]

Izabela Janachowska Już nie czarny! Izabela Janachowska ma najmodniejszy kolor garnituru

Minimalna emerytura 2022 netto ile wynosi po waloryzacji?

W komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po przeprowadzonej waloryzacji z marca tego roku mogliśmy przeczytać:

Od 1 marca 2022 r. ZUS podwyższył świadczenia o 7 proc. Kwota minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty socjalnej wzrosła do kwoty 1338,44 zł, czyli o prawie 90 zł. Wyższa jest również kwota minimalnej renty z tytułu częściowej niezdolności (1003,83 zł), świadczenia przedemerytalnego (1350,70 zł) oraz dodatku pielęgnacyjnego (256,44 zł).

Zwiększenie świadczeń brutto o 7 proc. to wzrost wydatków o ok. 14,7 mld zł.

Ile wynoszą emerytura brutto-netto 2022? Kalkulator bez podatku

Seniorzy, których miesięczne świadczenia nie przekraczają kwoty 2500 zł, są zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku. Takie rozwiązanie ma wspomóc finansowo najuboższych seniorów. Od ich emerytur odprowadzana zostaje jedynie składka zdrowotna wynoszącą 9% podstawy wymiaru świadczenia. Emeryci otrzymujący wyższe emerytury lub renty podatek odprowadza dopiero od kwoty powyżej 2500 zł.

500 plus dla seniora: w świadczeniu zaszła ważna zmiana. Grono osób uprawnionych się powiększyło 500 plus dla emerytów to świadczenie nie tylko dla najstarszych?

Minimalna emerytura 2022 netto: kto otrzymuje świadczenie tej wysokości?

Zgodnie z art. 87 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych najniższa ustawowa emerytura przysługuje:

  • mężczyźnie, który osiągnął wiek emerytalny wynoszący 65 lat i ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat
  • kobiecie, która osiągnęła wiek emerytalny wynoszący 60 lat i ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat

Staż pracy obejmuje okres, kiedy pracownik świadczył pracę w ramach stosunku pracy. A więc na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, mianowania lub wyboru. Wielkość etatu i tryb rozwiązania stosunku pracy nie mają znaczenia. Jednak nie decyduje on o prawie do emerytury, ale ma wpływ na jej wysokość. Im dłuższy, tym większe świadczenie emerytalne. Jeżeli osoba posiada wymagany staż pracy, a nie uzbierała odpowiedniej ilości składek, będzie miała w związku z tym zagwarantowaną minimalną emeryturę, która w 2022 roku wynosi 1217,98 zł netto (na rękę).

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: