Wniosek o emeryturę, a wypłata "czternastki". Osoby, które o tym zapomną, mogą stracić pieniądze

Wniosek o emeryturę należy złożyć wtedy, kiedy senior, lub seniorka osiągną wiek emerytalny. Ma to jednak duży wpływ na wypłatę innych świadczeń. "Trzynastka" i "czternastka" jest bowiem wypłacana wyłącznie emerytom. Jeśli zapomną o wniosku, mogą wiele stracić.

Emeryci w wieku 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) muszą wnioskować o wypłatę podstawowego świadczenia. Kiedy zostanie im przyznana emerytura, mają uprawnienia, aby pobierać też inne, dodatkowe świadczenia skierowane do emerytów. Muszą to zrobić jak najszybciej, ponieważ jeśli ominą termin- nie dostaną pieniędzy i pozostanie im czekać, do następnego roku.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Wniosek o emeryturę 2022. Jak i gdzie go złożyć?

Senior, który ukończy 65 lat i seniorka, która osiągnie wiek emerytalny 60 lat, muszą udać się do urzędu ZUS osobiście, lub zrobić to drogą internetową. Należy złożyć wniosek, którego wzór formularza znajduje się tutaj. Po jego rozpatrzeniu pieniądze będą regularnie i dożywotnio trafiać na konto.

Katarzyna Bujakiewicz/Na Dobre i na złe Co słychać u Marty z "Na dobre i na złe"? Katarzyna Bujakiewicz ma 50 lat

Wniosek o emeryturę, a wypłata "czternastki". Co mają wspólnego?

Do czternastej i trzynastej emerytury, uprawnieni są ci seniorzy, którzy osiągnęli już wiek emerytalny. Wypłata "czternastki" zbliża się wielkimi krokami, a dostaną ją wyłącznie emeryci i emerytki. Z tego powodu, warto obliczyć, kiedy przypada termin uzyskania prawa do emerytury. "Nowi" emeryci powinni złożyć wniosek o ustalenie prawa do emerytury najpóźniej miesiąc przed wypłatą "czternastki", aby nie zostali pominięci. To samo tyczy się przyszłorocznych świadczeniobiorców "trzynastki".

Rejestr ciąż. Czy prawo wejdzie w życie? To oficjalne! Rejestr ciąż wchodzi w życie "To nie jest kraj dla kobiet"

14 emerytura 2022 kiedy wypłata? To już za kilka miesięcy

14. emerytury będą wypłacone od 25 sierpnia aż do 20 września 2022 roku. Dodatkowo zmiana może oznaczać, że prawo do czternastej emerytury zyska większa liczba osób. Niestety, świadczeniobiorców może być też mniej, ponieważ obowiązuje próg dochodowy, który nie zmienił się wraz z waloryzacją.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: