500 plus dla małżeństw? Rafalska: Piękna inicjatywa

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 r. rozpadło się aż 51 tys. małżeństw, a zawarto jedynie 145 tys., czyli najmniej od 30 lat. Być może to była jedna z przesłanek dla obywateli, którzy złożyli w Sejmie projekt o stworzenie nowego świadczenia, czyli 500 plus tylko dla małżeństw.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wyglądało małżeństwo Deppa i Heard? Oto najmocniejsze momenty z zeznań świadków

Program "Rodzina 500 plus" funkcjonuje w Polsce już od 2016 roku. Wypłacane 500 zł na każde dziecko, ma pomóc rodzinom w ich wychowaniu i utrzymaniu. Rząd opracował także inne programy socjalne np. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Zapowiedziane zostały także dopłaty do kredytów hipotecznych. Wkrótce posłowie zajmą się kolejnym świadczeniem, które zostało zaproponowane tym razem przez obywateli, a mianowicie 500 plus dla małżeństw

500 plus tylko dla małżeństw. Inicjatywa powstała ze strony obywateli 

Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starsza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich. 

To właśnie fragment petycji, która trafiła kilka miesięcy temu do Sejmu. Jej autorzy, którzy nie podali swoich danych do informacji publicznej, proponują, aby pary z minimum 40-letnim stażem małżeńskim otrzymywały co miesiąc 500 zł. Jak bowiem wskazują: 

Niestety, dziś długoletnie małżeństwo nie jest w modzie. Nawet w ogóle małżeństwo! Takich małżeństw jak nasze, 50 lat, tak naprawdę nie jest wiele. Budżet naszego państwa, jesteśmy o tym przekonani, na pewno wytrzyma takie koszty. 

"Ten pomysł trzeba przemyśleć". Polacy mogą liczyć na 500 plus dla małżeństw?

Pomysł przedstawiony w petycji skomentowała na łamach Faktu była minister rodziny Elżbieta Rafalska: 

Piękna inicjatywa. Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej.

Dodała jednak, że warto rozważyć, czy wypłata nie powinna objąć małżeństw z 50-letnim stażem. Padła również propozycja świadczenia jednorazowego:

Może lepszym rozwiązaniem byłoby jednorazowe świadczenie? To byłoby uhonorowanie trwałości małżeństwa. 

Ile warte jest prowadzenie domu? Przeczytaj o naszej akcji i przelicz swój niewidzialny etat na pensję [KALKULATOR]

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.plkobieta.gazeta.pl/ukraina 

Więcej o: