Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Wiemy, kto może starać się o wyższe świadczenie

Ponowne przeliczenie emerytury jest szansą na otrzymanie wyższego świadczenie. Z opcji tej jednak nie mogą skorzystać wszyscy seniorzy. Postawione zostały określone warunki, które trzeba spełnić. Wyjaśnimy dziś jakie.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tablice średniego dalszego trwania życia w związku z wysoką umieralnością na COVID-19 uległy zmianie, co wpłynęło na wypłatę emerytur wielu osób. Seniorzy, którzy się o tym dowiedzieli, rozpoczęli składanie wniosków o ponowne przeliczenie emerytury, aby sprawdzić, czy ich świadczenia mogą być większe. Okazało się, że są ścisłe wytyczne odnośnie składania wniosków i większość z nich jest po prostu odrzucanych. Wiemy, kto może się o to ubiegać.

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Ponowne przeliczenie emerytury: kto może się o nie ubiegać?

O ponowne przeliczenie emerytury senior może starać się jedynie w określonych przypadkach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że jest to możliwe w trzech przypadkach:

  1. Gdy po przyznaniu świadczenia dana osoba pracowała lub opłacała składki na ubezpieczenie społeczne.
  2. Jeżeli przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia dana osoba nie dysponowała wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które mogłyby zostać uwzględnione przy obliczaniu świadczenia.
  3. Jeżeli obecnie dana osoba może udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki, jakie zostały uzyskane po przyznaniu świadczenia.

Ponowne przeliczenie emerytury a warunki

Poza wyżej wymienionymi sytuacji senior musi spełniać jeszcze konkretne warunki. Ich również jest trzy. Szanse na otrzymanie wyższego świadczenia mają seniorzy którzy:

  • już osiągnęli lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • urodzili się po 31 grudnia 1948 roku, a więc emerytury będą wyliczane według nowych zasad,
  • osiągnęli wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowali, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego.

Ponowne przeliczenie emerytury a tablice średniego dalszego trwania życia

Zgodnie z danymi GUS długość życia Polaków we wszystkich przedziałach życiowych ponownie zmalała. Oznacza to możliwość uzyskanie większego świadczenia z ZUS. Jak tłumaczyła prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska:

Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat o 3,7 proc. wyższą, a osoby w wieku 65 lat - o 4,1 proc. wyższą niż według poprzednich tablic.

Ponowne przeliczenie emerytury a pracujący seniorzy. Ich także czeka zmiana

Do tego roku pracujący seniorzy mieli możliwość wnioskowania o przeliczenie emerytury raz na kwartał. Niestety od teraz wnioskować mogą tylko raz na rok. Oznacza to, że lepiej zrobić to jak najszybciej, ponieważ im wcześniej to zrobią, tym wcześniej dostaną pieniądze z ewentualnym wzrostem świadczenia.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: