Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Najwyższy wiek emerytalny w Europie obowiązuje w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Tam zarówno kobiety, jak i mężczyźni prawo do emerytury nabywają po ukończeniu 68 roku życia. Szybciej na świadczenia mogą liczyć mieszkańcy Mołdawii. Kobiety są tam uprawnione do emerytury po ukończeniu 57 lat, a mężczyźni 62. W Polsce niektóre grupy mogą liczyć na wypłatę z ZUS jeszcze szybciej. Oczywiście muszą najpierw spełnić szereg niezbędnych warunków. Postanowiliśmy sprawdzić niektóre z nich. Tabelka ukazująca przedstawione poniżej dane, znajduje się w galerii na początku artykułu.
Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, które wykonywały działalność twórczą lub artystyczną, mogą ubiegać się o wcześniejsze świadczenie z ZUS. Oczywiście muszą być przy tym spełnione odpowiednie warunki na dzień 1 stycznia 1999 roku. Mowa tutaj o:
Na wcześniejszą emeryturę mogą liczyć również osoby wykonujące pracę górniczą. Dotyczy to wszystkich pracowników, którzy nie przystąpili do OFE lub przekazali zgromadzone środki na dochody budżetu państwa, rozwiążą stosunek pracy, a także przed 1 stycznia 2009 roku:
Do grona osób, które mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, należą także pracownicy wykonujący pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r. i spełnili łącznie następujące warunki:
Od 20 kwietnia 2022 roku obowiązuje istotna zmiana. W celu pozytywnego rozpatrzenia wniosku pracownik nie jest zmuszony rozwiązywać wcześniej stosunek pracy. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, ZUS przyzna prawo do wcześniejszej emerytury, ale zawiesi jej wypłatę do momentu zakończenia pracy.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina