Tym wdowom emerytura po mężu się nie opłaca! Lepiej, aby nie składały wniosku o rentę rodzinną

Emerytura po mężu nie każdemu się opłaca. Wnioskować o nią może nie tylko wdowa, ale i rodzina osoby zmarłej. Świadczenie to bowiem, nosi również nazwę: renta rodzinna. Nie wynosi 100 % świadczenia pobieranego przez nieboszczyka za życia. Czy warto składać wniosek?

W chwili śmierci bliskiej osoby myślimy przede wszystkim o tym, jak ukoić żal. Warto jednak pomyśleć też o sprawach bardziej przyziemnych i sprawdzić, jaką pomoc finansową oferuje Państwo. W Polsce możliwe jest pobieranie renty rodzinnej, czyli przejęcia świadczenia, które należało do zmarłego, lub zmarłej. Jak to często bywa- jest w tym haczyk. Z tego powodu, nie każdemu się to opłaca.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia

Emerytura po mężu, czyli renta rodzinna. Od czego zależy wysokość świadczenia?

Emerytura po mężu, to potoczna nazwa renty rodzinnej. Dzieje się tak, ponieważ to zazwyczaj wdowy ubiegają się o ten zastrzyk gotówki. Wnioskujących może być więcej niż jedna osoba. O rentę rodzinną mogą ubiegać się m.in. rodzice, dzieci, albo rodzeństwo. W zależności od tego, ilu świadczeniobiorców finalnie otrzyma prawo do renty, świadczenie wyniesie:

  • przy pobieraniu renty przez jedną osobę - 85 proc. świadczenia,
  • przy pobieraniu renty przez dwie osoby - 90 proc. świadczenia,
  • przy pobieraniu renty przez trzy osoby lub więcej - 95 proc. świadczenia.

Emerytura po mężu. Jak złożyć wniosek? Wdowa musi spełnić te warunki

W przypadku wdowy obowiązują ściśle określone warunki, aby otrzymać świadczenie. Rentę rodzinną otrzyma wyłącznie ta kobieta, która:

  • osiągnęła wiek 50 lat
  • w chwili śmierci męża nie była zdolna do pracy,
  • skończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża, lub do momentu zakończenia opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej,
  • wychowuje dziecko (poniżej 16 roku życia lub 18 roku życia, jeśli kontynuuje naukę) uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym,
  • wychowuje uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym dziecko ze stwierdzoną trwałą niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji.

Wniosek należy złożyć w urzędzie ZUS, lub osobiście. Formularz znajduje się tutaj.

Dlaczego emerytura po mężu nie wszystkim się opłaca? Jest jeden haczyk

Powyższe warunki już budzą kontrowersje, ale jest jeszcze jeden, który dla wielu osób może zadecydować o tym, że nie złożą wniosku. Osoba wnioskująca bowiem, aby pobierać rentę rodzinną, musi zrezygnować z własnego świadczenia. Jeśli procentowy przydział kwoty ze świadczenia zmarłego jest niższy od emerytury wdowy, będzie ona stratna. Nie ma sensu w takiej sytuacji składać wniosku.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: