W Polsce wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Kiedy seniorzy uzyskają już prawo do pobierania regularnego świadczenia, jakim jest emerytura, mogą ubiegać się też o kilka dodatkowych. Jednym z nich jest trzynasta emerytura, wypłacana regularnie od 2019 roku. W roku ubiegłym została wypłacona również czternasta emerytura, która powróciła w 2022. Oprócz tego emeryci mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki wypłacany co miesiąc. Istnieją co najmniej trzy sposoby, aby go otrzymać. Wyjaśniamy, jak podwyższyć swoje podstawowe świadczenie.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W związku ze zmianami, jakie zaszły w tablicach średniego dalszego trwania życia sporządzanych przez GUS, część seniorów ma szansę zyskać podwyżkę swoich emerytur. Stanie się tak prawdopodobnie wtedy, kiedy zawnioskują o ponowne jej przeliczenie. Takie prawo mają tylko nieliczni. Tyczy się to "najnowszych" emerytów urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, lub tych, którzy po przyznaniu świadczenia pracowali i odprowadzali składki emerytalne. Mogą zyskać nawet 100 złotych.
Są dwie opcje, z jakich może skorzystać senior, lub seniorka, którzy ukończyli 75 lat. Pierwsza szansa, to tzw. 500 plus dla seniora, czyli świadczenie uzupełniające dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji, powyżej 75 roku życia, ale też pobierających zasiłek pielęgnacyjny. Druga szansa na zastrzyk gotówki tyczy się głównie mam. Tak zwana "matczyna emerytura" przysługuje kobietom, które zrezygnowały z kariery na rzecz opieki nad dziećmi. To program "mama 4+" który przewiduje wypłatę dożywotnio minimalnej emerytury tym matkom, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci i osiągnęły wiek 65 lat. W wyjątkowych przypadkach jest również dla ojców.
Emeryci i emerytki mają też szansę na podwyższenie podstawowego świadczenia o 200 złotych co miesiąc. Tyczy się to strażaków i strażaczek, ale też ratowników i ratowniczek górskich. Wniosku o to świadczenie nie złożą w ZUS. Liczy się wiek emerytalny, ale też staż aktywnej służby.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina