To pewne! Tych seniorów czekają podwyżki emerytur. Wiemy, kiedy wyższe świadczenia wpłyną na ich konta

Zmiany w emeryturach od lipca 2022 są nieuniknione. Wszystko to za sprawą poprawek wprowadzonych do Polskiego Ładu. To przede wszystkim obniżka PIT z 17 na 12 procent wpłynie na wysokość świadczeń najstarszych obywateli. Nie wszyscy mogą jednak liczyć na podwyżki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz o Polskim Ładzie: W starym bałaganie zrobiono jeszcze większy bajzel

Likwidacja ulgi dla klasy średniej czy przywrócenie możliwości wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców to tylko niektóre ze zmian, które wprowadzi Polski Ład 2.0. Dla seniorów najważniejszą jest jednak obniżka PIT z 17 na 12 procent. To ta poprawka wpłynie bowiem na wysokość ich comiesięcznych świadczeń. 

Polski Ład dla seniora. Z tych udogodnień emeryci mogą korzystać już teraz

Nowy rok był dla obywateli nie lada wyzwaniem, a wszystko to przez Polski Ład, czyli największą rewolucją podatkową od lat. Zmiany nie ominęły również seniorów. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł sprawiło, że emerytury do 2500 zł brutto miesięcznie zostały zwolnione z obowiązku zapłaty podatku. Z myślą o najstarszych obywatelach wprowadzono także inne rozwiązanie, a mianowicie PIT-0. Skorzystać z niego mogą jednak wyłącznie seniorzy, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, nie zdecydowali się na pobieranie emerytury, tylko kontynuację pracy zarobkowej. Takie osoby płacą podatek dopiero od kwoty 115 528 zł (85 528 zł ulgi + 30 000 zł kwoty wolnej od podatku). 

Zmiany w emeryturach od lipca 2022. Tak będą wyglądały świadczenia seniorów 

Kolejne zmiany nastąpią już od 1 lipca. Wówczas zacznie obowiązywać niższa stawka PIT w progu podatkowym 120 tys. zł, a to przełoży się bezpośrednio na comiesięczne świadczenia seniorów. Oczywiście mowa tutaj tylko o tych, których wypłaty z ZUS przekraczają 2500 zł brutto miesięcznie, czyli nie są zwolnione z podatku. Co oznacza to w praktyce dla domowego budżetu? Możecie się przekonać z poniższej tabelki. Takie emerytury zasilą konta seniorów już w lipcu. 

Emerytury od lipca 2022Emerytury od lipca 2022 Źródło: gk24.pl, opracowanie: redakcja

Zmiany w Polskim Ładzie od lipca to dodatkowe pieniądze dla najstarszych obywateli także w przyszłym roku 

Wprowadzona reforma PIT ma jednak zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku. Tym samym nadpłacone zaliczki za okres styczeń — czerwiec zostaną zwrócone przez urząd skarbowy podczas rozliczania PIT w 2023 roku. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: