Ceny paliw i węgla idą w górę. Kaczyński pociesza, że mogło być gorzej

Wojna w Ukrainie, a tym samym embarga nałożone na Rosję sprawiły, że wiele państw musi się obecnie mierzyć z wyższymi cenami surowców. W Polsce dochodzi do tego inflacja, która wynosi już niemal 14 procent. Nic więc dziwnego, że kolejne podwyżki cen paliw i węgla wzbudzają obawy. Rząd zapowiedział, że zamierza z tym walczyć, a Kaczyński pociesza, że bez tych działań ceny byłyby jeszcze wyższe.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Olechnowicz: Myślę, że czeka nas 10 zł za litr paliwa

To właśnie podczas spotkania z mieszkańcami Sochaczewa, które odbyło się 8 czerwca, Kaczyński przekonywał, że rząd robi co może, aby walczyć z wysoką inflacją. W rozmowie z RMF FM były minister gospodarki i były prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreślił natomiast, że: 

3 tys. zł za tonę węgla, który służy do ogrzewania i w dużej części do gotowania posiłków, dla gospodarstw indywidualnych — to jest zabójstwo, to jest nie do przeskoczenia cena.

Rząd ma jednak plan, aby temu przeciwdziałać. Jedna z nich właśnie została podjęta. Uchwalona została ustawa przedłużającą obniżkę VAT na paliwo

Ceny węgla będą niższe? Rząd zapowiada zmiany 

Według danych podanych przez GUS przeciętna średnioroczna cena detaliczna tony węgla kamiennego w 2020 roku wynosiła 887,95 zł za tonę, a w 2021 roku 996,60 zł. W pierwszym kwartale 2022 węgiel podrożał aż o 26%. Jak wskazuje raport Polskiego Alarmu Smogowego, w czerwcu 2022 ceny za tonę węgla osiągają nawet 3630 zł. 

Najniższe stawki oferuje Polska Grupa Górnicza. Węgiel jest niemal trzykrotnie tańszy od średniej ceny rynkowej. Jest tym samym najbardziej obleganym punktem sprzedaży tego surowca, co doskonale obrazuje komunikat wydany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych:

Oferta przygotowana przez PGG S.A., ze względu na atrakcyjną cenę, cieszy się dużym zainteresowaniem, które powoduje przeciążenie infrastruktury i powstawanie technicznych problemów z funkcjonowaniem sklepu. 

Na konwencji PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że osoby ogrzewające gospodarstwa węglem będą mogły liczyć na cenę, która obowiązywała jeszcze do niedawna. Szczegóły "operacji tani węgiel" nie zostały jednak podane: 

Podjęliśmy decyzję, że zapewnimy ludziom, którzy opalają węglem swoje domy, a ten węgiel dziś bardzo zdrożał, nawet do 3 tys. zł za tonę, cenę na poziomie tej, która była jeszcze do niedawna. To jeszcze jest nieskończona operacja. Z całą pewnością to zrobimy. A już na pewno dla tych, którzy mają trudności, a których byśmy skazywali na to, że po prostu nie będą mogli mieć w zimie ogrzanych mieszkań.

Dodatkowo minister klimatu Anna Moskwa zaznaczyła, aby wstrzymać się z zakupem węgla. Rząd przygotowuje bowiem plan, który ma zwiększyć jego dostępność i doprowadzić do obniżki cen poprzez rekompensaty dla podmiotów sprzedających surowiec: 

Różne podmioty na rynku podwyższyły gwałtownie ceny tego produktu. Jak możemy temu zapobiec? Wprowadzimy w najbliższych dniach rozwiązanie ustawowe, które będzie kompensowało tym podmiotom, które zdecydują się po cenie akceptowalnej — na dzisiaj to jest ta cena, którą oferuje PGG, cena najniższa na rynku. Jeśli te podmioty zdecydują się po takiej cenie dostępne zapasy przekazać do odbiorców indywidualnych, zapewnimy im kompensatę. 

Niższy VAT na paliwo przedłużony. Rząd przyjął ustawę

Kaczyński odniósł się także do błyskawicznie rosnącej inflacji

Ona nie jest wywołana przez polskie czynniki. To jest inflacja zewnętrzna, ale ona jest faktem.

Zaznaczył jednocześnie, że ceny mogłyby być znacznie wyższe, niż są obecnie, gdyby nie działania wprowadzone przez rząd: 

Walczymy o to różnymi metodami tymi, które są dopuszczalne na rynku, żeby paliwo było tańsze. Gdyby nie było tej walki, to by było jeszcze dużo droższe niż w tej chwili.

Jednym z tych działań była wprowadzona obniżka stawki VAT na paliwo. Początkowo miała ona obowiązywać do 31 lipca. Sejm przyjął jednak ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Wśród jej zapisów znalazł się punkt o przedłużeniu okresu utrzymania 8-procentowego VAT-u na paliwo do 31 października 2022 roku. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.plkobieta.gazeta.pl/ukraina 

Więcej o: