Ponowne przeliczenie emerytury 2022. Czy warto złożyć wniosek? Tylko tym seniorom może się to opłacać

W dobie obecnie szalejącej inflacji każdy grosz jest na wagę złota. Właśnie dlatego wielu seniorów zdecydowało się złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022, gdy GUS ogłosił nowe tablice średniego dalszego trwania życia. Niestety większość osób spotkała się z decyzją odmowną. Tylko wybrani mogą liczyć na podwyżki świadczeń.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Wysoka umieralność spowodowana COVID-19 wpłynęła na tablice dalszego średniego trwania życia w Polsce. Choć dane szokują, to jednocześnie są szansą na wyższe świadczenia dla niektórych seniorów. O ponowne przeliczenie emerytury mogą ubiegać się niestety nieliczni. 

Przeliczenie emerytury 2022 to szansa na świadczenie nawet o 100 zł wyższe 

Na korzystniejszy przelicznik mogą liczyć osoby, które dopiero planują emeryturę, a dokładniej te, które przejdą na nią w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. Otrzymają one dzięki temu świadczenia wyższe nawet o 100 zł. 

Jednak osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, które już osiągnęły wiek emerytalny, również mogą ubiegać się o ponowne przeliczenie swojej wypłaty z ZUS. W ich przypadku jednak nowe tablice będą wykorzystane jedynie w odniesieniu do dodatkowych, a nie wszystkich składek

Ponowne przeliczenie emerytury 2022. Kto może się o nie ubiegać?

W praktyce oznacza to, że osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, mogą liczyć na pozytywną opinię z ZUS jedynie w trzech przypadkach, gdy:

  1. Po przyznaniu świadczenia wnioskujący pracował lub opłacał składki na ubezpieczenie społeczne,
  2. Przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponowaliśmy wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które mogłyby zostać uwzględnione przy obliczaniu świadczenia,
  3. Obecnie wnioskujący może udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki, jakie zostały uzyskane po przyznaniu świadczenia.

Ci seniorzy nie mają szans na przeliczenie emerytury 2022 

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury zostanie zatem odrzucony od: 

  • niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzeni po 31 grudnia 1948 r.).

Należy także pamiętać o istotnej zmianie wprowadzonej w 2022 roku. Dorabiający emeryci nie mogą bowiem złożyć już wniosku raz na kwartał jak dotychczas, a jedynie raz w roku.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: