Emerytury zazwyczaj nie są tak wysokie, jak zarobki obywateli w przeszłości. W związku z tym seniorzy często są stratni i szukają sposobów, aby powiększyć swoje podstawowe świadczenie. Mogą w tym celu sprawdzić, czy przysługuje im 14. emerytura, która co prawda wymaga odpowiedniego progu dochodowego, ale jest szansą na spory zastrzyk gotówki. Drugi dodatkowy zastrzyk gotówki, który wynosi tyle samo, to 13. emerytura, którą seniorzy dostali już w kwietniu. Są to formy pomocy finansowej, ale jednorazowe. Jak zwiększyć swoją emeryturę co miesiąc? Podpowiadamy.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dodatki do emerytury nie muszą być z ZUS. Świadczy o tym np. 200 złotych do emerytury co miesiąc, które nie jest wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń społecznych. To świadczenie można otrzymywać dożywotnio i jest formą pomocy finansowej dla strażaków i strażaczek OSP (emerytowanych), lub emerytowanych ratowników i ratowniczek górskich. Liczy się wiek emerytalny i staż aktywnej służby.
Te mamy, które zrezygnowały z planów zawodowych i poświęciły się dla rodziny, mają szansę na kolejne świadczenie. Mowa o tych konkretnych, których emerytura wynosi mniej niż minimalna, oraz które wychowały minimum czwórkę dzieci. Program Mama 4+ adresowany jest do emerytowanych matek, a więc tych po 60+ roku życia. Ich świadczenie zostanie uzupełnione o dodatkowe pieniądze, które "dopełnią" ich emeryturę do pełnej kwoty minimalnej, czyli w 2022 roku 1338,44 zł brutto.
W związku ze zmianami w tablicach dalszego średniego trwania życia, które są sporządzane przez GUS, zmiany dokonują się również w wypłatach świadczeń. Ze względu na wzrost umieralności, spowodowanej zachorowaniami na COVID 19, część seniorów może zyskać dodatkowe kilkaset złotych. Mowa przede wszystkim o "nowych" emerytach urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, lub tych, którzy po przyznaniu świadczenia pracowali i odprowadzali składki emerytalne.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina