Emerytury od lipca 2022 - tabela netto. Wiemy, ile wyniosą podwyżki. Zyska tylko część seniorów

Tabela emerytur od lipca 2022 doskonale obrazuje, jakie świadczenia już niedługo będą zasilać konta seniorów. Planowane zmiany podatkowe od lipca nie wpłyną jednak na domowe finanse wszystkich najstarszych obywateli. Podwyżki czekają jedynie wybranych.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Świadczenia seniorów od nowego roku przeszły już kilka rewolucji. Najważniejszymi były zdecydowanie Polski Ład oraz marcowa waloryzacja. Niestety szalejąca inflacja sprawia, że finansowa sytuacja wielu emerytów i rencistów wciąż pozostaje trudna. Zmienić ma to Polski Ład 2.0, który przewiduje m.in. obniżkę PIT z 17 na 12 procent. 

Tabela emerytur od lipca 2022. Ile zyskają seniorzy?

Kolejna zmiana w świadczeniach czeka emerytów już od lipca. Wpływ będzie miało na to obniżenie PIT z 17 na 12 proc. w progu podatkowym 120 tys. zł. Przełoży się to bowiem bezpośrednio na wypłaty emerytur i rent. Podwyżki wyniosą od 5 do nawet 275 zł miesięcznie, co doskonale prezentuje poniższa tabela. 

Emerytury od lipca 2022Emerytury od lipca 2022 Źródło: gk24.pl, opracowanie: redakcja

Podwyżki nie dotyczą seniorów, których miesięczne świadczenia nie przekraczają 2500 zł brutto miesięcznie. Ich dochody są już bowiem zwolnione z podatku w związku z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku. 

Zmiany podatkowe od 1 lipca 2022 wpłyną na kieszenie emerytów także w 2023 roku 

Reforma ma natomiast obejmować świadczenia już od 1 stycznia 2022 roku. Oznacza to, że nadpłacone zaliczki za okres styczeń — czerwiec urząd skarbowy będzie musiał zwrócić. Seniorzy otrzymają je podczas rozliczania PIT w 2023 roku. 

Emerytury od lipca 2022 - tabela netto. Stawki te wzbudzają wiele emocji 

Sądząc po komentarzach naszych czytelników, które pojawiły się pod jednym z ostatnich artykułów, nie wszyscy podzielają entuzjazm rządu:

W tym roku w marcowych waloryzacjach rząd nie doszacował inflacji, która dalej szaleje rośnie w zastraszającym tempie. Lipcowe obniżenie pit dotyczy emerytur powyżej 2600zł. Najwięcej zyskają ci z wysokimi emeryturami
Drożyzna panująca od A do Z zaczyna działać katastrofalnie wymiata nam emerytury, pensje, oszczędności, a wszystkie rekompensaty to mydlenie oczu
Po prostu ZŁODZIEJE. Oszustwo w "białych rękawiczkach."

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina 

Więcej o: