Dopłaty do węgla 2022. Wniosek o dofinansowanie bez tego wpisu będzie niemożliwy

W tym roku koszt ogrzania przeciętnego nieocieplonego domu, który zużyje 5 ton węgla, będzie wynosił nawet do 15 tys. zł, a nie jak ubiegłej zimy około 4 tys. zł. Jest to wynik wzrostu cen węgla o 275%. Rząd postanowił temu przeciwdziałać. Dopłata do węgla 2022 to nowy projekt ustawy, który w piątek trafił do Sejmu. O pieniądze nie będą mogli się ubiegać jednak wszyscy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co rząd powinien zrobić by obniżyć ceny węgla na rynku? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Niedawno pisaliśmy o tym, że Kaczyński zapowiedział "operację tani węgiel". Okazuje się, że rzeczywiście rząd działa w tym temacie bardzo szybko. 17 czerwca trafił bowiem do Sejmu projekt ustawy, który przewiduje dopłaty do tego surowca. Sprzedawcy mieliby otrzymać rekompensaty za sprzedaż po cenie nie wyższej niż 966,60 zł za tonę brutto paliw stałych tj. węgiel kamienny, brykiet lub pelet, zawierających co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Będą one jednak dotyczyć wyłącznie paliw stałych wydobytych w Polsce lub importowanych w okresie od 16 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

Małgorzata Rozenek-Majdan"Fantastyczny look" Małgorzaty Rozenek. Ta sukienka to hit na lato

Dopłata do węgla 2022. Kto będzie mógł z niej skorzystać?

Zgodnie z zapisami projektu ustawy dopłaty będą przysługiwały przedsiębiorcom wpisanym do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych, którzy wykonują działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw. Rekompensata ma wynosić maksymalnie 750 zł brutto za tonę przy sprzedaży nie większej niż 3 tony paliwa stałego na jedno gospodarstwo domowe. Co istotne, cena dla odbiorcy nie będzie mogła być wyższa niż 996,60 zł brutto za tonę, czyli tyle ile w ubiegłym roku według danych GUS wynosiła średnia cena węgla dla gospodarstw domowych. 

Sprzedaż węgla po niższej cenie będzie możliwa tylko dla gospodarstw domowych zgłoszonych do CEEB, których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwem stałym. 

Na ten cel ma być przeznaczone 3 mld zł. Pieniądze będą wypłacane z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, na który przekazane zostaną dodatkowe środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19Czas na składanie wniosków jest przewidziany na okres 1-20 stycznia 2023 roku

Dopłaty do węgla 2022. Wniosek nie będzie jedynym wymogiem do zakupu tańszego surowca

Nie wszystkie gospodarstwa domowe będą uprawnione do zakupu tańszego węgla. Poza obowiązkiem przedstawienia zaświadczenia o wpisie do CEEB kupujący będzie musiał wcześniej włożyć wniosek o wpis do specjalnej bazy danych osób zainteresowanych zakupem paliwa stałego. Taka rejestracja ma odbywać się elektronicznie lub poprzez placówki Poczty Polskiej.

Waloryzacja emerytur 2021. Ważne informacje dla wszystkich seniorówBędzie druga waloryzacja emerytur 2022? Jest propozycja terminu

Eksperci uważają, że planowane dopłaty do węgla 2022 nie rozwiążą problemu

Niestety wielu ekspertów jest zdania, że dopłaty nie są rozwiązaniem, które pomoże uporać się z wyższymi cenami surowca długofalowo. Zwrócił na to uwagę w rozmowie z Polsat News m.in. były wiceminister gospodarki Jerzy Markowski: 

To jest rozwiązanie absolutnie doraźne, które tylko trochę wspiera osoby kupujące węgiel, których nie stać na to, żeby zapłacić za ten węgiel w cenie rynkowej. (...) Dobrym rozwiązaniem byłoby zwiększenie wydobycia węgla grubego w Polsce. Choć rząd w ciągu najbliższych trzech dekad planuje wygasić górnictwo węgla kamiennego, to rezygnacja z zamknięcia zaledwie dwóch kopalń znacząco pomogłaby w naszej sytuacji. Dałoby to dodatkowe 4,5 mln ton węgla rocznie, co pokryłoby 60 proc. deficytu.

Pomysł nie wzbudził również entuzjazmu byłego prezesa PGNiG Piotra Woźniaka, który wypowiedział się dla RMF FM: 

Stąd jest tylko krok do reglamentacji, która zawsze jest katastrofą: czy to dotyczy butów, łyżwiarstwa figurowego, czy węgla. Reglamentacja jest końcem systemu wolnorynkowego.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina 

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: