Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022. Wiemy, ile mogą na nim zyskać seniorzy

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022 to dla wielu seniorów szansa na wyższe świadczenie. ZUS przyjmie je jednak tylko od wybranych, co jest efektem m.in. wprowadzonych od nowego roku zmian. Kto może liczyć na podwyżkę świadczenia i ile ona wyniesie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Pytanie, na które nie umie odpowiedzieć infolinia Polskiego Ładu" [Q&A]

Opublikowane 28 marca 2022 roku przez GUS nowe tablice średniego dalszego trwania życia sprawiły, że wielu seniorów ruszyło do ZUS, ubiegając się o ponowne przeliczenie świadczenia. Większość z tych wniosków była jednak odrzucanych ze względu na to, że nie spełniała odpowiednich kryteriów. Nie wszyscy najstarsi obywatele mogą bowiem liczyć na podwyżkę świadczeń. 

Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022?

Senior po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, może złożyć wniosek do ZUS jedynie w trzech przypadkach. Mianowicie gdy:

  • po przyznaniu świadczenia pracował lub opłacał składki na ubezpieczenie społeczne,
  • przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponował wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które mogłyby zostać uwzględnione przy obliczaniu świadczenia,
  • może udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki, jakie zostały uzyskane po przyznaniu świadczenia.

Co ważne, od 2022 roku dorabiający seniorzy nie mogą już składać wniosku o ponowne przeliczenie świadczenia raz na kwartał. Taka możliwość przysługuje im jedynie raz w roku

Ponowne przeliczenie emerytury 2022. Ile można zyskać?

Nawet o 100 zł wyższe świadczenia czekają na seniorów, którzy na emeryturę przejdą w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. Nowe tablice dalszego trwania życia wypłyną także na sytuację osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które już osiągnęły wiek emerytalny. W ich przypadku nowe tablice będą wykorzystane jednak wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych składek. 

Zdaniem dr. Tomasza Lasockiego z Wydziału Prawa i Administracji UW to osoby, które pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego nie zdecydowały się na pobieranie świadczenia, czekają największe zyski. Przykładowo, emerytura 61-letniej kobiety będzie bowiem wyższa o 7,7 proc., a 62-latki nawet 18,2 proc. 

Druk o ponowne przeliczenie emerytury może nie wystarczyć do rozpatrzenia wniosku 

Seniorzy, którzy spełniają powyższe kryteria powinni wypełnić wniosek ERPO, który można pobrać ze strony ZUS. Ponadto należy do niego dołączyć dokumenty, których wcześniej nie złożyliśmy, a są kluczowe dla ponownego przeliczenia świadczenia np. zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, legitymację ubezpieczeniową, świadectwo pracy czy zaświadczenie potwierdzające przebyte okresy ubezpieczenia. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: