Kiedy wypłata 14 emerytury 2022? To pewne! W te dni pieniądze pojawią się na kontach seniorów

Kiedy wypłata 14 emerytury w 2022 roku? To pytanie zadaje sobie wielu seniorów. Znamy na nie odpowiedź. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy emeryci i renciści mogą liczyć na ten dodatek. W odróżnieniu od 13 emerytury pieniądze trafią jedynie do wybranych.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Około 9 mln seniorów może liczyć na wypłatę czternastki. Pełna wysokość świadczenia trafi natomiast jedynie do 7,7 mln z nich. Choć 14 emerytura, która po raz pierwszy wypłacona została w 2021 roku i miała być dodatkiem jednorazowym, to rząd zdecydował się ponownie na jej wprowadzenie. 

Monika Olejnik Kiedyś kiczowate, dziś modne. Buty Moniki Olejnik to hit! "Też chce takie"

Dla kogo 14 emerytura 2022 zostanie wypłacona? Pieniądze nie dotrą do wszystkich 

Nie jest potrzebny wniosek, aby otrzymać 14 emeryturę. Dodatek zostanie wypłacony z automatu, ale jedynie seniorom, którzy spełnią jeden warunek, którym jest próg dochodowy. Na pieniądze mogą bowiem liczyć wyłącznie emeryci i renciści, których comiesięczne świadczenie nie przekracza 4188,44 zł. 

Czternasta emerytura 2022 - ile wyniesie? Kwota nie będzie jednakowa dla każdego 

Marcowa waloryzacja sprawiła, że w tym roku 14 emerytura będzie wyższa niż w 2021. Dodatek wyniesie po potrąceniu składki zdrowotnej i zwolnieniu z PIT 1217,98 zł netto. Pełna wysokość czternastki trafi jednak wyłącznie do tych, których świadczenia nie przekraczają 2900 brutto. Pozostali otrzymają wypłaty pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". 

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022. Ile można zyskać? Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022. Ile można zyskać?

Kiedy wypłata 14 emerytury 2022? Jest już znany termin 

W tym roku termin wypłaty czternastek został wyznaczony na okres od 25 sierpnia do 20 września. Dodatek trafi do seniorów wraz z ich comiesięcznym świadczeniem z ZUS, a zatem będzie to: 25  sierpnia, 5 września, 6 września, 9 września (gdyż 10 przypada w sobotę), 15 września lub 20 września.  

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: