Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
To właśnie dyrektywa w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i tzw. dyrektywa rodzicielska jest powodem, dla którego od sierpnia w kodeksie pracy dojdzie to rewolucyjnych zmian. Polska jest bowiem zobowiązana do wprowadzenia tych dokumentów odpowiednio do 1 i 2 sierpnia 2022 roku. Co to oznacza w praktyce dla pracowników?
Przysługujące 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego zostaną wydłużone do 41 (w przypadku ciąży mnogiej z 34 do 43). Każdemu z rodziców będzie przysługiwało 9 tygodni takiego urlopu bez możliwości przeniesienia go na drugiego rodzica. Nie trzeba go będzie jednak wykorzystywać od razu — maksymalnie w pięciu częściach do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.
Po narodzinach dziecka mężczyźni mają praco do tzw. urlopu ojcowskiego. Obecnie mógł być on wykorzystany do 24. miesiąca życia malucha. Teraz czas ten zostanie skrócony do 12 miesięcy. Zgodnie z ustawą powinien być on wykorzystany w okresie narodzin dziecka.
Kobiety mogą liczyć na zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego i ustalenie. Obecnie jest on wypłacany w wysokości 100 proc. podstawy zasiłku za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego i 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku za pozostałą część urlopu. Średnio jest to około 67,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Od sierpnia ma to wzrosnąć do 70 proc.
Na dodatkowe dni wolne będą mogły również liczyć osoby bezdzietne. Utworzone zostaną bowiem nowe urlopy dla pracowników:
Zmiany w urlopach nie są jednak jedynymi, na jakie muszą przygotować się miliony pracowników. W kodeksie pracy uwzględniona ma być również:
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina