14. emerytura 2022. Kiedy wypłata świadczenia? Znamy oficjalny termin. Jest szybszy, niż zapowiadano

W tym roku ponownie na konta seniorów trafi 14. emerytura. Kiedy wypłata? Okazuje się, że już niedługo. Termin jest szybszy, niż prognozowano na początku. Być może to jeszcze w wakacje.

Czternasta emerytura 2022 zaskoczyła seniorów. Pomimo deklaracji ze strony rządzących, że świadczenie już nie wróci, rząd zdecydował się wypłacić to świadczenie seniorom po raz drugi. Jednocześnie, nie zrezygnowano z cyklicznie wypłacanej od 2019 roku trzynastej emerytury. Emeryci zyskali jeszcze coś, oba świadczenia uległy waloryzacji, a więc są wyższe niż dotychczas. "Trzynastkę" już wypłacono. Kiedy zatem "czternastka" trafi na konta emerytów? W 2021 roku było to na jesieni. Tym razem, może być szybciej. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

14. emerytura 2022. Kiedy wypłata świadczenia? Oficjalny termin

W 2021 roku "czternastka" trafiła do seniorów późną jesienią. Otrzymało ją około 9 mln osób, z czego ponad 7 mln w pełnej wysokości świadczenia. W 2022 roku wypłaty zaczną się wcześniej. Seniorzy spodziewali się, że termin będzie ten sam, a więc pieniądze trafią do nich dopiero w październiku, lub listopadzie. Oficjalny termin rozpoczęcia wypłat przypada jednak na sierpień 2022. Pierwsze przelewy trafią na konta emerytów i emerytek, którzy spełnią warunki już 25 sierpnia 2022 roku.

14. emerytura nie jest dla wszystkich. Kto może dostać świadczenie?

W przeciwieństwie do 13. emerytury, w przypadku 14. obowiązuje próg dochodowy. Seniorzy, którzy go przekroczą, otrzymają mniejsze świadczenie, zgodnie z obowiązującą zasadą "złotówka za złotówkę". W 2022 roku, pomimo waloryzacji, próg nie uległ zmianie i wynosi 2900 zł brutto.

Czy będzie 14. emerytura 2023? Na ten moment odpowiedź jest jednoznaczna

Rząd wielokrotnie wypowiadał się na ten temat. Czternasta emerytura nie jest świadczeniem wypłacanym cyklicznie. W 2022 roku zrobiono wyjątek i na 2023 rok planowana jest wyłącznie wypłata 13 emerytury. Nie da się jednak wykluczyć, że w związku z waloryzacją ponownie wzrośnie.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: