Oficjalnie: 500 plus dla seniora poszerza krąg świadczeniobiorców. Są nowe warunki na 2022 rok

W związku z waloryzacją zmieniła się wysokość niektórych świadczeń. Niestety, w przypadku 14. emerytury, nie zmieniły się progi dochodowe, na czym wielu emerytów i emerytek mogło stracić. Nowe warunki obowiązują w przypadku 500 plus dla seniora. Kto na tym skorzysta? Okazuje się, że grono świadczeniobiorców i świadczeniobiorczyń będzie większe.

500 plus dla seniora, to potoczna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W 2022 roku zmieniły się zasady przyznawania świadczenia, na czym zyskać może spora grupa seniorów i seniorek. Wyjaśniamy, jak otrzymać pieniądze.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

500 dla seniora, ale tego, który nie cieszy się zdrowiem

500 plus dla seniora, to inaczej świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. To oznacza, że przysługuje seniorom i seniorkom (ale również osobom młodszym) w szczególnie trudnej sytuacji. W przypadku najstarszych obywateli- muszą m.in. pobierać zasiłek pielęgnacyjny i mieć ukończone 75 lat. Aby otrzymać takie świadczenie co miesiąc, należy dostarczyć odpowiednie dokumenty:

  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji

500 plus dla seniora. Potrzebny wniosek, którego nie trzeba złożyć osobiście

Wniosek o 500 plus dla seniora należy złożyć w ZUS wraz z odpowiednimi dokumentami. Nie trzeba jednak robić tego osobiście. Można wysłać wszystkie potrzebne dokumenty wraz z formularzem drogą elektroniczną, lub złożyć je za pośrednictwem osoby bliskiej. Wzór wniosku znajduje się tutaj.

500 plus dla seniora 2022 na nowych zasadach. Świadczeniobiorców będzie więcej

Świadczenie 500 plus dla seniora nie wzrosło wraz z waloryzacją, ale wzrósł próg dochodowy. W przeciwieństwie do 14. emerytury, gdzie próg z 2021 roku pozostał taki sam. Dodatkowe 500 złotych do emerytury co miesiąc w 2021 roku dostać mogły osoby, których dochód nie przekraczał 1772,08 zł brutto miesięcznie. W 2022 roku to już 1896,13 zł brutto. Więcej osób może zatem dostać pieniądze.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: