Oficjalnie: 500 plus dla seniora poszerza krąg świadczeniobiorców. Są nowe warunki na 2022 rok

W związku z waloryzacją zmieniła się wysokość niektórych świadczeń. Niestety, w przypadku 14. emerytury, nie zmieniły się progi dochodowe, na czym wielu emerytów i emerytek mogło stracić. Nowe warunki obowiązują w przypadku 500 plus dla seniora. Kto na tym skorzysta? Okazuje się, że grono świadczeniobiorców i świadczeniobiorczyń będzie większe.

500 plus dla seniora, to potoczna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W 2022 roku zmieniły się zasady przyznawania świadczenia, na czym zyskać może spora grupa seniorów i seniorek. Wyjaśniamy, jak otrzymać pieniądze.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

500 dla seniora, ale tego, który nie cieszy się zdrowiem

500 plus dla seniora, to inaczej świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. To oznacza, że przysługuje seniorom i seniorkom (ale również osobom młodszym) w szczególnie trudnej sytuacji. W przypadku najstarszych obywateli- muszą m.in. pobierać zasiłek pielęgnacyjny i mieć ukończone 75 lat. Aby otrzymać takie świadczenie co miesiąc, należy dostarczyć odpowiednie dokumenty:

  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji

Małgorzata Foremniak pozwoliła się postarzyć Letnia sukienka Małgorzaty Foremniak jest idealna dla pań po 50-tce

500 plus dla seniora. Potrzebny wniosek, którego nie trzeba złożyć osobiście

Wniosek o 500 plus dla seniora należy złożyć w ZUS wraz z odpowiednimi dokumentami. Nie trzeba jednak robić tego osobiście. Można wysłać wszystkie potrzebne dokumenty wraz z formularzem drogą elektroniczną, lub złożyć je za pośrednictwem osoby bliskiej. Wzór wniosku znajduje się tutaj.

znaki zodiaku Prawdomówne znaki zodiaku. Te osoby w relacjach cenią sobie szczerość

500 plus dla seniora 2022 na nowych zasadach. Świadczeniobiorców będzie więcej

Świadczenie 500 plus dla seniora nie wzrosło wraz z waloryzacją, ale wzrósł próg dochodowy. W przeciwieństwie do 14. emerytury, gdzie próg z 2021 roku pozostał taki sam. Dodatkowe 500 złotych do emerytury co miesiąc w 2021 roku dostać mogły osoby, których dochód nie przekraczał 1772,08 zł brutto miesięcznie. W 2022 roku to już 1896,13 zł brutto. Więcej osób może zatem dostać pieniądze.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: