Druga waloryzacja emerytur 2022 jest możliwa? Ten projekt uwzględnia podwyżkę o kilkaset złotych

Czy będzie druga waloryzacja emerytur w 2022? Jest to marzenie niemal wszystkich seniorów i seniorek. Inflacja nadal rośnie, a większość najstarszych obywateli i obywatelek nie pobiera świadczeń, które są satysfakcjonujące. Powstał projekt, który dopuszcza taką podwyżkę.

Waloryzacja rent, emerytur i innych świadczeń w 2022 roku okazała się szansą na poprawę sytuacji finansowej wielu osób. Niestety, inflacja stale wzrasta, a pierwsza waloryzacja, która miała miejsca w tym roku może nie być wystarczająca. Szczególnie seniorzy i seniorki liczą na drugą waloryzację, która uwzględniłaby ich potrzeby. Rząd stanowczo zaprzecza, aby była taka możliwość, ale Lewica ma pewien pomysł, który zawarła w swoim projekcie.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gill-Piątek: Polska 2050 nie chce zmieniać programu 500+

Druga waloryzacja 2022 jest możliwa? Wiemy, ile mogłaby wynieść

Wskaźnik waloryzacji świadczeń w marcu 2022 wyniósł 7 procent. Wzrosła minimalna emerytura, a co za tym idzie również 13. i 14. emerytura. Rząd na ten moment wykluczył ponowną waloryzację w 2022 roku, ale zaproponował podwyżkę emerytur i rent w 2023 r. o 9,7 proc. Jeśli druga waloryzacja z ramienia PIS miałaby miejsce jeszcze w tym roku, można prognozować, że świadczenia wzrosłyby właśnie o tyle, co w przeliczeniu daje około 130 złotych zysku do każdego świadczenia.

Czy będzie druga waloryzacja 2022? Jest projekt Lewicy

Lewica zaproponowało rozwiązanie, które miałoby pomóc finansowo seniorom i seniorkom. Projekt nosi nazwę "Bezpieczny Senior" i zakłada m.in. ponowną waloryzację w 2022 roku. W założeniu miałaby wynosić 12% i nastąpić już 1 września. Wówczas podwyżki sięgnęłyby nawet 300 złotych.

Druga waloryzacja 2022, a propozycja Koalicji Obywatelskiej

Również Koalicja Obywatelska ma w temacie drugiej waloryzacji do dodania swoje "trzy grosze". Dokładniej-  od 100 zł do nawet 488 zł miesięcznie. Na kongresie 29 stycznia 2022 Donald Tusk zapowiedział, że jeśli inflacja przekroczy 10 procent (przekroczyła) to będzie dążył do tego, aby druga waloryzacja się wydarzyła i wpłynęła na poprawę sytuacji finansowej seniorek i seniorów.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: