Wniosek o przeliczenie emerytury 2022. Wiemy, którzy seniorzy mogą go złożyć i ile można zyskać

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022 jest dla wielu osób szansą na wyższe świadczenia. Jednak nie wszyscy seniorzy mogą się o to starać. Wiemy jakie kryteria trzeba spełnić i ile może zyskać senior.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W związku ze wciąż szalejącą inflacja senioriom często ciężko wiązać koniec z końcem przy domowym budżecie. Niektóre osoby mają jednak szanse na zwiększenie swojego świadczenia. Ważne jest jednak, aby spełniać odpowiednie kryteria. W innej sytuacji wniosek zostanie odrzucony.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Wniosek o przeliczenie emerytury 2022, kto może go złożyć?

Senior, aby mógł złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, w pierwszej kolejności musi osiągnąć wiek emerytalny. Następnie musi być jednym z trzech wyjątkowych przypadków. Mianowicie jest to możliwe gdy:

  • po przyznaniu świadczenia pracował lub opłacał składki na ubezpieczenie społeczne,
  • przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponował wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które mogłyby zostać uwzględnione przy obliczaniu świadczenia,
  • może udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki, jakie zostały uzyskane po przyznaniu świadczenia.

Zmiany dla pracujących seniorów. Na czym polegają?

Jeszcze w 2021 roku seniorzy mieli szansę na dwukrotne złożenie wniosku o przeliczenie ich emerytury. Możliwe było to raz na kwartał, czyli nawet cztery razy do roku. Rząd jednak zadecydował, że od 1 stycznia 2022 roku ZUS przeliczy emeryturę pracującemu emerytowi tylko raz na rok.

Ile można zyskać na ponownym przeliczeniu emerytury 2022?

Opublikowane 28 marca 2022 roku przez GUS nowe tablice średniego dalszego trwania życia sprawiły, że wielu seniorów ruszyło do ZUS-u, ubiegając się o ponowne przeliczenie świadczenia. Jednak na kwotę wyższą o nawet 100 zł mogą liczyć nowi świadczeniobiorcy, którzy na emeryturę przejdą w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. Warto jednak wiedzieć, że nowe tablice dalszego trwania życia wypłyną także na sytuację osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które już jakiś czas temu osiągnęły wiek emerytalny. W tej sytuacji nowe tablice będą wykorzystane jednak wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych składek, a więc w każdej z trzech wyżej wymienionych sytuacji.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: