Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W związku ze wciąż szalejącą inflacja senioriom często ciężko wiązać koniec z końcem przy domowym budżecie. Niektóre osoby mają jednak szanse na zwiększenie swojego świadczenia. Ważne jest jednak, aby spełniać odpowiednie kryteria. W innej sytuacji wniosek zostanie odrzucony.
Senior, aby mógł złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, w pierwszej kolejności musi osiągnąć wiek emerytalny. Następnie musi być jednym z trzech wyjątkowych przypadków. Mianowicie jest to możliwe gdy:
Jeszcze w 2021 roku seniorzy mieli szansę na dwukrotne złożenie wniosku o przeliczenie ich emerytury. Możliwe było to raz na kwartał, czyli nawet cztery razy do roku. Rząd jednak zadecydował, że od 1 stycznia 2022 roku ZUS przeliczy emeryturę pracującemu emerytowi tylko raz na rok.
Opublikowane 28 marca 2022 roku przez GUS nowe tablice średniego dalszego trwania życia sprawiły, że wielu seniorów ruszyło do ZUS-u, ubiegając się o ponowne przeliczenie świadczenia. Jednak na kwotę wyższą o nawet 100 zł mogą liczyć nowi świadczeniobiorcy, którzy na emeryturę przejdą w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. Warto jednak wiedzieć, że nowe tablice dalszego trwania życia wypłyną także na sytuację osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które już jakiś czas temu osiągnęły wiek emerytalny. W tej sytuacji nowe tablice będą wykorzystane jednak wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych składek, a więc w każdej z trzech wyżej wymienionych sytuacji.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina