Bon turystyczny dla emerytów 2022. "Niemiecki emeryt jeździ na Majorkę". Na co mogą liczyć Polacy?

Bon turystyczny dla emerytów 2022 to pomysł, który miał już zostać wprowadzony w roku ubiegłym. Związkowcy nie ukrywali wówczas, że "starsi ludzie chcą wyjechać (...) a bon turystyczny dla seniora znakomicie by to ułatwił". Jaką decyzję rząd ostatecznie podjął w tej sprawie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo To będą drogie wakacje pod kątem usług?

Branża turystyczna w związku z lockdownem spowodowanym pandemią COVID-19 przeszła niemałe problemy. Rząd w 2020 roku postanowił zatem wprowadzić Polski Bon Turystyczny. Na taki "wakacyjny zastrzyk gotówki" w wysokości 500 lub 1000 zł mogli liczyć rodzice dzieci do 18. roku życia, aby opłacić pobyt w hotelu lub wybrane atrakcje. Padła również propozycja o dofinansowaniu wakacji seniorów. Jak wyszło z jej realizacją?

Bon turystyczny dla emerytów 2022. Czy projekt wszedł w życie?

Duże zainteresowanie bonem turystycznym sprawiło, że został zgłoszony wniosek o rozszerzenie projektu na seniorów. Otrzymałoby go wówczas około 9 mln emerytów i rencistów, którzy mogliby z niego skorzystać od 1 września 2021 do 31 marca 2022. Zgodnie z proponowanymi zapisami bon turystyczny dla seniorów miałby wynosić tyle, co dla dzieci. W rozmowie z Super Expressem szefowa Związku Emerytów i Rencistów Elżbieta Ostrowska przyznała, że: 

Szczególnie po okresie pandemii starsi ludzie chcą wyjechać, odpocząć, wyjść trochę z domu, a bon turystyczny dla seniora znakomicie by to ułatwił

Projekt nowelizacji trafił do Senatu i w czerwcu 2021 roku został przegłosowany. I na tym zakończyła się jego ścieżka. W kolejnych posiedzeniach Sejmu ustawa nie została bowiem procedowana.

Seniorzy nie kryją oburzenia. Bon turystyczny dla emerytów 2022 budzi wiele emocji

Pod jednym z ostatnich artykułów nasi czytelnicy dosadnie skomentowali niezrealizowane obietnice rządu:

Rząd ma emerytów w nosie, po co emerytom cokolwiek?
Niemiecki emeryt jeździ na Majorkę a mnie nie stać na wyjazd do Wa-wy
ja się zastanawiam czy będę sobie mogła pozwolić na parę dni wolnego na kwaterze nad morzem.. bo tak nas doi państwo.
Jak zwykle obiecanki-cacanki. Tylko w Polsce rencista czy emeryt jest okradany ze wszystkiego. Nam się już nie należy Tylko się czołgać w stronę cmentarza. Przecież myśmy tak ciężko pracowli Wystarczy popatrzeć na emeryta z Czech czy Niemiec i jakie mają przywileje.

W okresie wakacyjnym jedyny zastrzyk gotówki, na jaki seniorzy będą mogli liczyć to czternasta emerytura. Biorąc jednak pod uwagę propozycję, jaka padła ostatnio ze strony niemieckich biur podróży, nie dziwi jednak fakt, że większość Polaków czuje się rozczarowana decyzją rządu w sprawie bonu turystycznego. 

Nieoficjalnie: ZUS przyzna pracownikom podwyżki Emerytura dla urodzonych po 1948. US wprowadził nowe zasady

"Podróże przeciwko Putinowi", czyli niemiecki bon turystyczny dla emerytów 2022

Wojna w Ukrainie wpłynęła na wzrost cen gazu nie tylko w naszym kraju, ale i u zachodnich sąsiadów. Jak donosi portal WP, VUSR, czyli Niemieckie Stowarzyszenie Niezależnych Biur Podróży zaproponowało zatem bardzo odważne rozwiązanie na styl bonu turystycznego dla emerytów. 

Najstarsi obywatele mieliby bowiem otrzymać od państwa bony w wysokości 500 euro na wyjazd poza sezonem. W jakim celu? Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu. Potencjalnym kierunkiem miałaby być Majorka, co podoba się szczególnie hiszpańskiemu sektorowi turystycznemu. 

Choć rząd niemiecki nie odniósł się jeszcze do tego, to niektórzy zauważają, że nie jest to całkowicie wykluczone. Przewodnicząca stowarzyszenia Marija Linnhoff została bowiem niedawno powołana na członka niemieckiej rady ds. turystyki.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: