To pewne! Dofinansowanie do węgla wejdzie w życie. Aby skorzystać, należy spełnić ważny warunek

Ustawa o dopłatach do węgla została przyjęta przez Sejm. Oznacza to, że gospodarstwa domowe, które spełniają określony warunek, zakupią opał w dużo niższej cenie, czyli maksymalnie za 996,60 zł. Wiemy, jak z tego skorzystać.

Niestety w ostatnim czasie zapewne każdy z nas odczuł wciąż rosnące ceny węgla na rynku. Przed rokiem można było zakupić go nawet trzykrotnie taniej, niż dziś a ceny wciąż rosły. Rząd postanowiła zająć się tą sprawą, a przyjęta ustawa w tej ma wejść w życie na dniach.

Zobacz wideo Chcesz wymienić kopciucha? Ekspert w prosty sposób wyjaśnia, jak dostać dofinansowanie

Ustawa o dopłatach do węgla została przyjęta

23 czerwca Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie konsumentów przed wysokimi cenami węgla. Za głosowało 298 posłów, 15 było przeciw, a 136 wstrzymało się od głosu. Po 14 dniach od podpisu prezydenta ustawa ma wejść w życie. Jak podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa:

Naszym priorytetem jest zapewnienie Polakom węgla w odpowiedniej cenie. Dzięki nowym przepisom odbiorcy indywidualni będą mieli możliwość nabycia go po gwarantowanej ustawowo cenie. To realne wsparcie dla naszych obywateli i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju

Na czym będzie polegać dopłata do węgla?

Według przyjętej ustawy maksymalna cena za jedną tonę węgla została ustalona w na poziomie nie większym niż 996,60 zł. Warto wiedzieć, że jest to cena maksymalna, co oznacza, że oferowany konsumentom węgiel może być tańszy. Przepisy zakładają, że członkowie gospodarstwa domowego będą mogli kupić maksymalnie 3 tony węgla w tej cenie.

Kto może liczyć na dofinansowanie do węgla?

Wsparciem objęte są gospodarstwa domowe, które do ogrzewania wykorzystują zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków:

  • kocioł na paliwo stałe;
  • kominek;
  • kozę;
  • ogrzewacz powietrza;
  • trzon kuchenny;
  • piecokuchnię;
  • kuchnię węglową;
  • piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem.

Podczas zakupu węgla, w cenie preferencyjnej, trzeba będzie przekazać sprzedawcy informację o ilości węgla, jaką gospodarstwo domowe kupiło od dnia wejścia w życie ustawy. Wymagana też będzie wyżej wspomniana deklaracja o zgłoszeniu pieca.

Rekompensaty będą wypłacane na wniosek sprzedawcy, z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, na który przekazane zostaną dodatkowe środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Maksymalnie na dopłaty Skarb Państwa będzie mógł przeznaczyć 3 mld zł. Wysokość rekompensaty dla przedsiębiorców wyniesie nie więcej niż 1073,13 gr brutto za sprzedaż jednej tony paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: