Emerytury stażowe 2022: najnowsze informacje. Ta grupa seniorów skorzysta na tym bardziej niż inne

Wiele osób czeka, aż w życie wejdą obiecane emerytury stażowe 2022. Najnowsze informacje nie wskazują jednak na postępy. Dwa projekty ustawy w tej sprawie nadal są w Sejmie. Okazuje się, jednak że jeżeli zmiana wejdzie w życie, jedna grupa seniorów skorzysta na tym bardziej niż inni.

Od 1 października 2017 roku obowiązujący w Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wcześniejsze emerytury stażowe to postulat, o który ubiega się nie tylko "Solidarność". Jest to jednocześnie jedna z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy. Miałoby to dać szanse przepracowanym seniorom na szybszą emeryturę. Okazuje się, że jedna grupa starszych osób skorzysta na tym szczególnie.

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Emerytury stażowe 2022: najnowsze informacje nie napawają optymizmem

W 2021 roku do Sejmu trafiły dwa projekty ustaw dotyczące emerytur stażowych. Jeden z nich jest już nawet po pierwszym czytaniu. Choć wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu został odrzucony, to dalsze prace nad nim ustały. Wnioskodawcy postanowili zaapelować zatem do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o natychmiastowe skierowanie pod obrady Sejmu, niestety bezskutecznie. Jak podkreślają związkowcy: 

Niedopuszczalne jest dalsze wstrzymywanie prac nad tak istotnym postulatem związków zawodowych.

Emerytury stażowe 2023, na czym miałyby polegać?

Z treści projektu ustawy Andrzeja Dudy wynika, że będzie można skorzystać z emerytury stażowej już od 2023 roku. Oczywiście najpierw musi się na to zgodzić Sejm i Senat, a jak już wspomnieliśmy, prace w tej sprawie nie postępują. Ponadto, aby móc z niej skorzystać trzeba będzie mieć przepracowany określony czas pracy. Ma to być:

  • 39 lat dla kobiet
  • 44 lata dla mężczyzn

Projekt Prezydenta zakłada też, że aby przejść na emeryturę stażową, należałoby zebrać kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Jak się jednak okazuje, nie obowiązywałoby to każdego seniora.

Emerytura stażowa: jedna grupa seniorów skorzysta na tym bardziej niż inni

Jak się okazuje, w przypadku rolników chcących przejść na emeryturę stażową ważny będzie jedynie staż. Projektodawcy w stosunku do nich nie zastrzegli, że muszą oni odprowadzić do systemu jakikolwiek minimalny wkład.

Problem jednak w tym, że w KRUS każdy, kto osiągnie 16. rok życia, jest zazwyczaj zgłaszany, jako domownik rolnika, do ubezpieczenia społecznego. I staż liczy mu się właśnie od tego momentu.

Tłumaczy dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego dla portalu Infor. Podkreśla on także, że w efekcie w wyniku przepisów dotyczących emerytur stażowych tylnymi drzwiami zostanie wprowadzone obniżenie o pięć lat wieku emerytalnego rolników. Zaznacza dodatkowo, że:

Do tego nie będzie to miało wpływu na wysokość świadczenia, bo większość rolników i tak pobiera emeryturę minimalną, która jest gwarantowana po osiągnięciu 25 lat stażu

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: