Popularna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji to 500 plus dla seniora. Otrzymują je nie tylko emeryci, ale to oni są w większości świadczeniobiorcami. Pieniądze mogą otrzymywać co miesiąc i dożywotnio, jeśli tylko spełnią warunki. Te z kolei w 2022 roku uległy zmianie. Dla wielu osób będzie to szansa na dodatkowy zastrzyk gotówki.
Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, jest jak sama nazwa wskazuje skierowane do najbardziej potrzebujących chorych osób. Niezależnie od wieku, pieniądze może otrzymać każdy, kto zaświadczy o swoim stanie zdrowia za pomocą jednego z orzeczeń:
Dodatkowo, ze świadczenia mogą skorzystać osoby powyżej 75 roku życia, które pobierają zasiłek pielęgnacyjny.
Nie tylko zaświadczenia o stanie zdrowia mają znaczenie, przy wypłacaniu świadczeń. Niestety, świadczeniobiorcy muszą sprawdzić swoje dochody. ZUS jeszcze do lutego 2022 brał pod uwagę wyłącznie wnioski osób, których dochód nie przekraczał 1272,08 brutto. Od marca 2022 na 500 plus co miesiąc mogą liczyć te osoby, które otrzymują świadczeń finansowanych ze środków publicznych lub ich wysokość nie przekracza 1396,13 zł brutto. To duża zmiana, spowodowana waloryzacją. Dzięki temu, grono świadczeniobiorców zwiększy się, a zastrzyk gotówki zasili ich konta.
500 plus dla seniora można otrzymać po złożeniu wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Ze względu na stan zdrowia, nie trzeba robić tego osobiście. Nie chodzi jedynie o możliwą formę elektroniczną, ale i o to, że może to zrobić bliska osoba z kręgu osoby wnioskującej. Wzór formularza znajduje się tutaj. Dodatkowo trzeba załączyć zaświadczenia o stanie zdrowia.