Tym seniorom należy się podwójna emerytura co miesiąc i dożywotnio. Wystarczą jedynie dwa wnioski

W naszym kraju istnieje grupa seniorów, która może ubiegać się o podwójną emeryturę. Nie jest ona jednak dla każdego, ponieważ spełnić trzeba określone warunki i dodatkowo złożyć odpowiednie wnioski. Jeżeli jednak zostaną rozpatrzone pozytywnie, emeryt otrzyma dwa świadczenia co miesiąc, dożywotnio.

Wielu osobom marzy się pobieranie dwóch świadczeń emerytalnych co miesiąc. Nic w tym dziwnego ceny w naszym kraju rosną tak drastycznie, że osobom starszym może być czasem ciężko dopiąć domowy budżet. Okazuje się, jednak że dla pewnej grupy seniorów nie jest to tylko marzenie z rzeczywistość. Dwie emerytury mogą być bowiem wypłacane aż w 3 przypadkach.

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Anita Sokołowska Strój kąpielowy Anity Sokołowskiej podkreśla sylwetkę. Podobne od 33 zł

Podwójna emerytura dla rolników: świadczenie z ZUS i KRUS

Osoby ubezpieczone, urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r., które w okresie aktywności zawodowej podlegały zarówno ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS, jak i powszechnemu systemowi emerytalnemu w ZUS, mają prawo pobierania jednocześnie świadczeń z obu systemów. Ważne jednak aby składki rolnicze były opłacane minimum 25 lat.

Podwójna emerytura dla służb mundurowych

Osoby pracujące w służbach mundurowych także mogą ubiegać się o podwójną emeryturę. Jednak w związku, z tym że w Polsce nie jest możliwe pobieranie dwóch świadczeń emerytalnych z ZUS, drugie wypłaca ZER MSWiA. W tym wypadku dwa świadczenia wypłacane są z powodu braku możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Niestety w 2021 roku sąd podjął decyzje, że funkcjonariusze, którzy założyli mundur od 2 stycznia 1999 r., zgodnie z art. 95 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS mają prawo mają prawo do dwóch świadczeń, jeśli po zakończeniu służby podejmą się pracy w cywilu. Ci, którzy rozpoczęli służbę wcześniej, nie mają tego prawa.

emerytura po mężu 2022 Emerytura po mężu nie opłaca każdej wdowie. "Ja czuję się oszukana"

Komu należy się podwójna emerytura? Emerytom pracującym poza granicami kraju

O podwójną emeryturę może starać się każdy emeryt, który pracował w ciągu swojego życia legalnie w Polsce, a następnie poza granicami Polski. Dwa świadczenia wypłacane są wtedy, gdy senior spełnia odpowiednie warunki do wypłaty emerytury z ZUS, a także te w kraju, w którym pracował. Należy złożyć wtedy dwa osobne wnioski do odpowiednich urzędów. Trzeba pamiętać, także że wiek emerytalny może się różnić w zależności od kraju.

Więcej o: