Wielu osobom marzy się pobieranie dwóch świadczeń emerytalnych co miesiąc. Nic w tym dziwnego ceny w naszym kraju rosną tak drastycznie, że osobom starszym może być czasem ciężko dopiąć domowy budżet. Okazuje się, jednak że dla pewnej grupy seniorów nie jest to tylko marzenie z rzeczywistość. Dwie emerytury mogą być bowiem wypłacane aż w 3 przypadkach.
Osoby ubezpieczone, urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r., które w okresie aktywności zawodowej podlegały zarówno ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS, jak i powszechnemu systemowi emerytalnemu w ZUS, mają prawo pobierania jednocześnie świadczeń z obu systemów. Ważne jednak aby składki rolnicze były opłacane minimum 25 lat.
Osoby pracujące w służbach mundurowych także mogą ubiegać się o podwójną emeryturę. Jednak w związku, z tym że w Polsce nie jest możliwe pobieranie dwóch świadczeń emerytalnych z ZUS, drugie wypłaca ZER MSWiA. W tym wypadku dwa świadczenia wypłacane są z powodu braku możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Niestety w 2021 roku sąd podjął decyzje, że funkcjonariusze, którzy założyli mundur od 2 stycznia 1999 r., zgodnie z art. 95 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS mają prawo mają prawo do dwóch świadczeń, jeśli po zakończeniu służby podejmą się pracy w cywilu. Ci, którzy rozpoczęli służbę wcześniej, nie mają tego prawa.
O podwójną emeryturę może starać się każdy emeryt, który pracował w ciągu swojego życia legalnie w Polsce, a następnie poza granicami Polski. Dwa świadczenia wypłacane są wtedy, gdy senior spełnia odpowiednie warunki do wypłaty emerytury z ZUS, a także te w kraju, w którym pracował. Należy złożyć wtedy dwa osobne wnioski do odpowiednich urzędów. Trzeba pamiętać, także że wiek emerytalny może się różnić w zależności od kraju.