Dopłaty do prądu 2022 dla ponad 7 mln gospodarstw. Zaoszczędzą nawet 1000 złotych, jeśli spełnią warunki

Dopłaty do prądu i gazu 2022 przysługują nawet 7 mln osób w Polsce. Gospodarstwa domowe mają szansę nawet na 1150 złotych, jeśli spełnią określone warunki. Liczą się dochody, które odgrywają kluczową rolę przy przyznawaniu świadczenia. Kto może liczyć na wsparcie?

W 2022 podwyżka opłat mocno wpłynęła na budżet wielu Polaków i Polek. Cena energii czynnej wzrosła o ok. 37%, a koszt dystrybucji aż o 8%. Średnia cena 1kWh w Polsce w 2022 roku wynosi 0,77 zł, ale te ceny są podawane jedynie dla zużycia 2400 kWh rocznie. Dla osób, które mają opłaty takie jak czynsz za mieszkanie, czy kredyt, wzrost tych opłat może wydawać się gigantyczny. Rząd zdecydował się na specjalną formę dofinansowania. Kto może liczyć na dopłaty do prądu i gazu?

Zobacz wideo Bodnar: Powstanie ekspercki zespół ds. praworządności. Wpłynie na dystrybucję funduszy unijnych

Dopłaty do prądu 2022. Kto ma szansę na ten zastrzyk gotówki?

Rząd w 2022 roku przeznaczył około 4 mld zł dopłat dla prawie 7 milionów gospodarstw domowych w kraju. To oznacza, że znaczna część obywateli może wzbogacić się o dodatkowe pieniądze. Taka oszczędność może mieć znaczenie, zwłaszcza że najwięksi szczęśliwcy dostaną nawet 1150 złotych. Pieniądze przyznawane są ze względu na dochody. Ustawa osłonowa mówi o dopłatach, które należą się osobom nieprzekraczającym:

  • 2100 zł dla gospodarstwa jednoosobowego,
  • 1500 zł dla pozostałych.

Joanna Krupa Joanna Krupa pozuje w bieliźnie. "Oszałamiająca jak zawsze"

Ile wynoszą dopłaty do prądu i gazu w 2022 roku? Nie wszyscy dostaną tyle samo

Kwoty nie zawsze są wysokie. Wysokość dopłat jest zależna od progu dochodowego, ale też wielkości gospodarstwa domowego. Dofinansowanie o kwocie np. 1150 złotych może wydawać się duże w skali miesiąca, jednak jest to kwota, jaką można zaoszczędzić w skali roku. Jest to jednak forma pomocy, która w sytuacji obecnej inflacji również bardzo się liczy. Kwoty prezentują się następująco:

  • Dla gospodarstw, w których mieszka jedna osoba - maks. 400 zł rocznie.
  • Dla gospodarstw, w których mieszkają 2 lub 3 osoby - maks. 600 zł rocznie.
  • Dla gospodarstw, w których mieszka 4 lub 5 osób - maks. 850 zł rocznie.
  • Dla gospodarstw, w których mieszka 6 lub więcej osób - maks. 1150 zł rocznie.
Więcej o: