Emerytury stażowe 2023. Czy mają szansę wejść w życie? "Czas najwyższy"

Czy obiecane przez prezydenta emerytury stażowe 2023 wejdą w życie? To pytanie zadaje sobie miliony seniorów, którzy liczą na wcześniejszą emeryturę. Choć w Sejmie już od kilku miesięcy na rozpatrzenie czekają dwa projekty, to nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie rozpoczęto nad nimi dalsze prace. Fakt ten postanowił skomentować przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda.

Kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat — tyle właśnie muszą obecnie ukończyć lat Polacy, aby otrzymać świadczenie emerytalne z ZUS. Oczywiście są od tej reguły wyjątki np. emerytury pomostowe czy z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, jednak niezbędne jest przy tym spełnienie szeregu kryteriów. Wielu seniorów liczy, że to się wkrótce zmieni i wprowadzone zostaną emerytury stażowe. 

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytura stażowa 2022. Projekt związkowców wciąż stoi w miejscu 

W 2021 roku OPZZ po raz trzeci złożył do Sejmu projekt obywatelski, dotyczący emerytur stażowych. Skierowany został w grudniu do pierwszego czytania i choć wniosku o jego odrzucenie nie przegłosowano, to dalsze prace nad nim wstrzymano. 

Związkowcy domagają się wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, jeśli ich okresy składkowe oraz nieskładkowe wynosiłyby 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Osoby spełniające te kryteria, nie mogłyby otrzymać świadczenia niższego od aktualnie obowiązującej minimalnej emerytury. Jak wskazuje Fakt, w praktyce oznacza to, że kobieta musiałaby mieć uzbierane na koncie w formie składek co najmniej 408 tys. zł, a mężczyzna – 345 tys. zł. 

Emerytury stażowe 2023. Czy prezydencki projekt wejdzie w życie?

W grudniu 2021 swój projekt w tej sprawie postanowił złożyć także prezydent Andrzej Duda, który emerytury stażowe obiecywał już podczas wyborów. Przysługiwałaby ona po przepracowaniu 39 lat przez kobiety oraz 44 lat przez mężczyzn. Musiałby być zebrany jednocześnie odpowiednio wysoki kapitał tzn. kobiety – 356 tys. zł, mężczyźni – 295 tys. zł. "Stażówki" zgodnie z zapisami ustawy miałyby obowiązywać już od 2023 roku. Czy są na to szanse? Raczej niewielkie. Prace nad projektem wciąż nie ruszyły. Jak powiedział ostatnio wiceminister Stanisław Szwed:

– Czekamy, aż marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczy termin pierwszego czytania.

Taka wypowiedź padła podczas jednego ze spotkań w ramach Rady Dialogu Społecznego. Na pytanie związkowców, czy w budżecie są w ogóle przewidziane środki na emerytury stażowe, odpowiedziała natomiast wiceminister Barbawa Socha: 

– Nic na ten temat nie wiemy. 

Emerytury stażowe budzą wśród Polaków wiele emocji

Niestety takie informacje przekazywane przez rządzących, nie uspokajają nastojów Polaków, co widać w komentarzach pod jednym z naszych ostatnich artykułów:

Czas najwyższy wprowadzić emerytury stażowe
Pokażcie mi drugi taki kraj na świecie, gdzie tak gnębi się ludzi ciężko pracujących!
Dajcie w końcu ludziom odpocząć!! Ile mamy pracować? 50 lat??

Także przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piot Duda dosadnie wyraził zdanie związkowców, w jednym z najnowszych wpisów na Twitterze: 

Więcej o: