Oficjalnie: Nowa ulga dla seniorów weszła w życie. Ci emeryci mogą liczyć na duży zastrzyk gotówki

W Polsce pracujące osoby starsze będą mogły dużo zaoszczędzić. Wszystko za sprawą nowej ulgi dla seniorów, która weszła w życie. Chodzi tu dokładniej o PIT-0. Kwota, jaką zyskają najstarsi może zaskoczyć.

Niektórzy seniorzy z nadzieją czekają na moment gdy będą już mogli przejść na emeryturę. Osobom tym często na dalszą pracę nie pozwala już zły stan zdrowia. Są jednak i tacy, którzy pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego decydują się pozostać w pracy. To właśnie oni mogą skorzystać z najnowszej ulgi.

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

To pewne! Nowa ulga dla seniorów weszła w życie

Od 1 stycznia 2022 r. osoby, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego wciąż są aktywne zawodowo, praktycznie nie płacą PIT.  Dlaczego? Od nowego roku przysługuje im kwota wolna od podatku w wysokości 85 528 zł rocznie w ramach tzw. ulgi PIT-0 dla seniora. Istotny jest tutaj fakt, iż dotyczy to kwoty dochodu do opodatkowania, a więc po odjęciu składek na obowiązkowe ubezpieczenia ZUS. Seniorzy emeryci, którzy zarabiają, ale równolegle korzystają z emerytury, mogą wykorzystać tylko kwotę wolną, która wynosi 30 tys. złotych. Wówczas mogą wyjść "na plus" w ciągu roku nawet o kilka tysięcy.

Kogo dotyczy PIT-0 dla seniorów? Wiemy jakie typy umowy są brane pod uwagę

Nie tylko seniorzy zatrudnieni na umowę o prace skorzystają z tej najnowszej ulgi podatkowej. Skierowana jest ona także do pracujących na zleceniach i przedsiębiorców (skala, „liniówka" i ryczałt). Niestety ulga ta nie dotyczy osób, które uzyskują dochody na podstawie umowy o dzieło. Tego typu umowy nie są objęte obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie emerytalne. Dochody z umów o dzieło podlegają podatkowi na standardowych zasadach.

Ulgi dla pracującego seniora. Jakie korzyści niesie za sobą dłuższa praca?

Długa aktywność zawodowa niesie ze sobą także inne pozytywy poza korzyściami płynącymi z ulgi PIT-0 dla seniora. Są to takie aspekty jak:

  • wciąż opłacane składki emerytalne wpływające do ZUS-u zwiększają kapitał, od którego wyliczona zostanie w przyszłości emerytura;
  • każdy dodatkowy miesiąc aktywności zawodowej podwyższa wymiar emerytury z chwilą złożenia wniosku (ze względu na sposób jej wyliczania, o czym dalej).
Więcej o: