Oficjalnie: Nowa ulga dla seniorów weszła w życie. Ci emeryci mogą liczyć na duży zastrzyk gotówki

W Polsce pracujące osoby starsze będą mogły dużo zaoszczędzić. Wszystko za sprawą nowej ulgi dla seniorów, która weszła w życie. Chodzi tu dokładniej o PIT-0. Kwota, jaką zyskają najstarsi może zaskoczyć.

Niektórzy seniorzy z nadzieją czekają na moment gdy będą już mogli przejść na emeryturę. Osobom tym często na dalszą pracę nie pozwala już zły stan zdrowia. Są jednak i tacy, którzy pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego decydują się pozostać w pracy. To właśnie oni mogą skorzystać z najnowszej ulgi.

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Dorota GardiasKopertowa sukienka Gardias to "petarda"! Pasuje na każdą figurę

To pewne! Nowa ulga dla seniorów weszła w życie

Od 1 stycznia 2022 r. osoby, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego wciąż są aktywne zawodowo, praktycznie nie płacą PIT.  Dlaczego? Od nowego roku przysługuje im kwota wolna od podatku w wysokości 85 528 zł rocznie w ramach tzw. ulgi PIT-0 dla seniora. Istotny jest tutaj fakt, iż dotyczy to kwoty dochodu do opodatkowania, a więc po odjęciu składek na obowiązkowe ubezpieczenia ZUS. Seniorzy emeryci, którzy zarabiają, ale równolegle korzystają z emerytury, mogą wykorzystać tylko kwotę wolną, która wynosi 30 tys. złotych. Wówczas mogą wyjść "na plus" w ciągu roku nawet o kilka tysięcy.

Kogo dotyczy PIT-0 dla seniorów? Wiemy jakie typy umowy są brane pod uwagę

Nie tylko seniorzy zatrudnieni na umowę o prace skorzystają z tej najnowszej ulgi podatkowej. Skierowana jest ona także do pracujących na zleceniach i przedsiębiorców (skala, „liniówka" i ryczałt). Niestety ulga ta nie dotyczy osób, które uzyskują dochody na podstawie umowy o dzieło. Tego typu umowy nie są objęte obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie emerytalne. Dochody z umów o dzieło podlegają podatkowi na standardowych zasadach.

Czy będzie druga waloryzacja emerytur w 2022? To oficjalne. Wiceminister odpowiedział jednoznacznieKiedy nastąpi wypłata czternastki? Terminy są rozbieżne

Ulgi dla pracującego seniora. Jakie korzyści niesie za sobą dłuższa praca?

Długa aktywność zawodowa niesie ze sobą także inne pozytywy poza korzyściami płynącymi z ulgi PIT-0 dla seniora. Są to takie aspekty jak:

  • wciąż opłacane składki emerytalne wpływające do ZUS-u zwiększają kapitał, od którego wyliczona zostanie w przyszłości emerytura;
  • każdy dodatkowy miesiąc aktywności zawodowej podwyższa wymiar emerytury z chwilą złożenia wniosku (ze względu na sposób jej wyliczania, o czym dalej).
Więcej o: