Ile można dorobić do emerytury? Ci seniorzy mogą pracować bez ograniczeń. Limity ich nie obowiązują

Część seniorów, aby podreperować budżet domowy, decyduje się na podjęcie dodatkowej pracy mimo przejścia na emeryturę. W przypadku niektórych wysokość wynagrodzenia nie jest bez znaczenia. Obowiązują bowiem limity, po których przekroczeniu ZUS ma prawo do zmniejszenia, a nawet zawieszona świadczenia. Ile można dorobić do emerytury, aby ją zachować?

Limity dorabiania do emerytury i renty zmieniają się co kwartał, gdyż uzależnione są od danych publikowanych przez GUS dotyczących przeciętnego wynagrodzenia. Ostatnia zmiana zaszła 1 czerwca. Nowe limity będą obowiązywały do końca sierpnia 2022. Nie wszyscy seniorzy muszą jednak pilnować wysokości miesięcznych dochodów. 

Zobacz wideo Czy nasze emerytury będą głodowe?

Ile można dorobić do emerytury od 1 czerwca 2022? Obowiązują nowe limity 

Średnie wynagrodzenie w I kwartale 2022 roku wynosiło 6235,22 zł, a to przełożyło się bezpośrednio na sytuację dorabiających seniorów. Wyróżnione zostały dwa progi. Pierwszy wynosi 4364,65 zł brutto miesięcznie, czyli jest to 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Po jego przekroczeniu ZUS zmniejsza wypłacane seniorowi świadczenie

Drugi próg wynosi natomiast 8105,79 zł miesięcznie, a więc 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli dodatkowy dochód wyniesie powyżej tego limitu, wówczas ZUS zawiesi wypłatę emerytury w określonym miesiącu. 

W nieco gorszej sytuacji są osoby pobierające rentę socjalną. W ich przypadku przekroczenie już pierwszego progu oznacza zwieszenie środków z ZUS

Limity dorabiania do emerytury 2022 nie dotyczą wszystkich seniorów 

O wyżej wymienione limity nie muszą martwić się wszyscy seniorzy. Nie dotyczą one osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, czyli kobiet powyżej 60 roku życia i mężczyzn powyżej 65 lat. Jedynie ci, którzy zdecydowali się na wcześniejszą emeryturę lub pobierają rentę, a nie mają jeszcze 60 lub też 65 lat, powinni zwracać uwagę na wysokość miesięcznych dochodów. 

Więcej o: