Ile wyniesie waloryzacja emerytur 2023? Seniorzy mają szansę nawet na 240 złotych co miesiąc

Waloryzacja emerytur 2023 roku już zaczyna być głównym tematem rozmów w gronie seniorów. Wszystko dlatego, że podano już jej pierwsze prognozy. Ze wstępnych szacunków można także wyliczyć, jakiego wzrostu świadczeń mogą spodziewać się emeryci i renciści.

Jeszcze nie tak dawno wszyscy seniorzy zastanawiali się, ile wyniesie waloryzacja w 2022 roku. Ostatecznie świadczenia zostały podniesione o 7%, na czym skorzystali seniorzy. Inflacja jednak nie zwalnia a czy w związku z tym w 2023 roku możemy liczyć na wyższą waloryzację?

Zobacz wideo Gill-Piątek: Polska 2050 nie chce zmieniać programu 500+

Czym jest waloryzacja emerytur i rent?

W Polsce emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji, która ma miejsce corocznie 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. To z kolei nie jest nic innego jak średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych brany z poprzedniego roku kalendarzowego zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Waloryzacja emerytur 2023: ile wyniesie?

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w ostatnią środę, czyli 13 lipca projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie. Przewiduje on, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. roku będzie na poziomie ustawowego minimum.

Strona rządowa, zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów w dniu 26 maja 2022 r. 'Propozycją zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r.' zaproponowała pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r.

Jednak należy uwzględnić, że wskaźnik waloryzacji emerytur prawdopodobnie będzie znacznie wyższy niż w 2022 roku. Spowodowane jest to przez inflację, która tylko w czerwcu 2022 r. osiągnęła rekordowe 15,6 proc.

Ile zyska senior w 2023 roku? Emerytura może znacznie wzrosnąć

Z najświeższych prognoz NBP wynika, że w całym 2022 r. średnioroczna inflacja ma wynieść 14,2 proc. Jeżeli weźmiemy je pod uwagę i założymy, że w najbliższym czasie nie zmieni się dynamika płac, można szacować, że waloryzacja emerytur i rent w przyszłym roku może sięgnąć nawet 18 proc. A w związku z tym jak możemy przeczytać na portalu businessinsider.com.pl seniorzy zyskaliby nawet ponad 240 zł brutto.

Więcej o: