Jeszcze nie tak dawno wszyscy seniorzy zastanawiali się, ile wyniesie waloryzacja w 2022 roku. Ostatecznie świadczenia zostały podniesione o 7%, na czym skorzystali seniorzy. Inflacja jednak nie zwalnia a czy w związku z tym w 2023 roku możemy liczyć na wyższą waloryzację?
W Polsce emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji, która ma miejsce corocznie 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. To z kolei nie jest nic innego jak średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych brany z poprzedniego roku kalendarzowego zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w ostatnią środę, czyli 13 lipca projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie. Przewiduje on, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. roku będzie na poziomie ustawowego minimum.
Strona rządowa, zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów w dniu 26 maja 2022 r. 'Propozycją zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r.' zaproponowała pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r.
Jednak należy uwzględnić, że wskaźnik waloryzacji emerytur prawdopodobnie będzie znacznie wyższy niż w 2022 roku. Spowodowane jest to przez inflację, która tylko w czerwcu 2022 r. osiągnęła rekordowe 15,6 proc.
Z najświeższych prognoz NBP wynika, że w całym 2022 r. średnioroczna inflacja ma wynieść 14,2 proc. Jeżeli weźmiemy je pod uwagę i założymy, że w najbliższym czasie nie zmieni się dynamika płac, można szacować, że waloryzacja emerytur i rent w przyszłym roku może sięgnąć nawet 18 proc. A w związku z tym jak możemy przeczytać na portalu businessinsider.com.pl seniorzy zyskaliby nawet ponad 240 zł brutto.