14. emerytura trafi do większej liczby seniorów? Rząd planuje duże zmiany w wypłacie świadczenia

Kiedy wypłata 14. emerytury 2022? Dodatkowy zastrzyk gotówki trafi do seniorów już niedługo. Na tym jednak nie koniec dobrych wiadomości. Rząd planuje bowiem duże zmiany w czternastkach.

- Póki będę mieć na to jakiś wpływ, będę do tego dążył, żeby 14. emerytura, początkowo jednorazowe świadczenie, była stała. 

Takie słowa padły z ust prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na początku lipca. Jak donosi Wyborcza.biz, niewykluczone, że tak się stanie. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej już ma pracować nad nową ustawą.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Kiedy jest 14. emerytura w 2022? Nie wszyscy seniorzy otrzymają pieniądze

W odróżnieniu od trzynastki, 14. emerytura nie będzie wypłacona wszystkim seniorom. Decydujący jest próg dochodowy. Na pełną wysokość dodatku, czyli 1217,98 zł netto, mogą liczyć osoby, których comiesięczne świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają wypłaty pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". 

Wypłaty rozpoczną się natomiast już 25 sierpnia. Kolejne transze zostaną przelane seniorom: 5 września, 6 września, 9 września (gdyż 10 przypada w sobotę), 15 września i 20 września.  

Czternasta emerytura do zmiany? Uprawnionych do wypłaty 14. emerytury ma być więcej 

Zgodnie z ustaleniami Wyborczej.biz czternastki mają zostać wprowadzone na stałe. Uprawnionych do dodatku ma być jednak więcej, gdyż próg dochodowy będzie zwiększany w kolejnych latach o wskaźnik marcowej corocznej waloryzacji emerytur.

Przy założeniu, że przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji wyniesie 11%, 14. emeryturę w wysokości 1485 zł brutto otrzymają seniorzy, których świadczenie nie przekroczy 3219 zł brutto.

Będzie 14. emerytura 2023? Słowa ministra to potwierdzają

Fakt, że w przyszłym roku seniorzy również mogą spodziewać się czternastki, potwierdzają słowa wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda w rozmowie z "Super Expressem": 

- Prace nad wypłatą 14. emerytury w 2023 mają się rozpocząć jesienią. (...) Jeśli możliwości budżetowe pozwolą, należy to rozważyć i pochylić się nad zwiększeniem progu.

Więcej o: