Ten dodatek dla emerytury to nawet 1338 złotych co miesiąc. Otrzymają go tylko rodziny z dziećmi

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci przysługuje w określonych przypadkach. Należy się przede wszystkim matkom, które wychowały określoną liczbę dzieci i spełniają jeszcze inne warunki. Dożywotnio mogą otrzymywać nawet 1338 złotych, a ta kwota może być wyższa.

Pomimo tego, że emerytura minimalna wzrosła w 2022 roku, seniorzy i seniorki zastanawiają się, jak zyskać jeszcze więcej pieniędzy. Zastrzyk gotówki mogą otrzymać na wiele sposobów, m.in. ubiegając się o 200 złotych do emerytury, 500 plus dla seniora, czy pobierając 13. i 14. emeryturę. Jest takie świadczenie, które przysługuje jednak wyłącznie rodzinom, a przede wszystkim matkom.

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

Matczyna emerytura, czyli emerytura po urodzeniu dzieci. O co chodzi?

Matczyną emeryturą nazywa się potocznie świadczenie "Mama 4+", które przysługuje przede wszystkim matkom (ale w wyjątkowych sytuacjach również ojcom), które wychowały minimum czwórkę dzieci. Mogą pobierać specjalny dodatek do emerytury, który będzie przyznawany dożywotnio. Świadczenie podlega waloryzacji, jednak przyznawane jest na określonych warunkach.

Roksana WęgielRoksana Węgiel zachwyca! Te kostiumy kąpielowe dwuczęściowe to hit

Dodatek dla seniorów, a zwłaszcza seniorek. Dla kogo jest "Mama 4+"?

Aby pobierać świadczenie "Mama 4+" matka co najmniej czwórki dzieci musi pobierać emeryturę niższą, niż minimalna. Wówczas, jej świadczenie zostanie "dopełnione" do kwoty takiej, jaka aktualnie obowiązuje, jako minimalna emerytura. W przypadku seniorek, którym nie przysługuje żadne świadczenie emerytalne, wypłacona będzie równowartość minimalnej emerytury, czyli w 2022 roku 1338, 44 zł brutto co miesiąc. Oprócz tego ów matka musi być osobą, która:

  • w wieku emerytalnym nie posiada niezbędnych środków do życia (60 lat w przypadku kobiet, 65 lat w przypadku mężczyzn);
  • mieszka wyłącznie w Polsce i ma (po ukończeniu 16 lat) tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju- przez co najmniej 10 lat;
  • jest obywatelką Polski lub osobą mającą prawo pobytu, lub prawo stałego pobytu w Polsce, bądź jest obywatelką państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub cudzoziemczynią legalnie przebywającą na terytorium Polski.

W przypadku ojców pieniądze przysługują tym, którzy w przypadku śmierci matki, porzucenia lub zaprzestania przez nią wychowywania, wychowali co najmniej czworo dzieci, oraz spełnili powyższe warunki.

PiesPoparzenia łap u psa. Jak tego uniknąć? Latem warto o tym pamiętać

Jak otrzymać dodatek do emerytury dla mam i gdzie złożyć wniosek?

Aby otrzymać świadczenie, należy spełnić powyższe warunki oraz dostarczyć do urzędu ZUS wniosek (elektronicznie lub osobiście), którego wzór znajduje się tutaj. Niezbędne są też dokumenty:

  • informacje o numerach pesel twoich dzieci;
  • akty urodzenia dzieci;
  • informacje o twojej sytuacji osobistej lub materialnej;
  • inne dokumenty mogące mieć wpływ na decyzje w sprawie
Więcej o: