Ulgi dla seniorów 2022. Sposobów na oszczędności jest wiele. Oto najpopularniejsze z nich

Obowiązujące w Polsce ulgi i zniżki dla seniorów 2022 to sposób, aby zaoszczędzić nieco pieniędzy. Choć jest kilka możliwości, dzięki którym najstarsi obywatele mogą podreperować domowy budżet, to niestety nie wszyscy mogą z nich skorzystać.

Wprowadzenie 13. czy 14. emerytury to sposób rządu na to, aby wspomóc finansowo seniorów. Są to jednak jednorazowe zastrzyki gotówki, a dodatkowo w przypadku czternastki nie dla każdego. Jak zatem na co dzień mogą radzić sobie emeryci i renciści? Korzystając z dostępnych dla nich zniżek. 

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz o Polskim Ładzie: W starym bałaganie zrobiono jeszcze większy bajzel

Ulgi dla seniorów w Polskim Ładzie. Jak wyglądają emerytury od lipca 2022? 

Wprowadzenie w 2022 roku Polskiego Ładu spowodowało niemałą rewolucję w podatkach. Objęła ona także seniorów. Nowa kwota wolna od podatku sprawiła, że emeryci i renciści ze świadczeniami do 2500 brutto miesięcznie, zostali z obowiązku jego zapłaty. Kolejne rozwiązanie wprowadzone z myślą o najstarszych obywatelach to tzw. zerowy PIT. Mogą z niego skorzystać osoby, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, nie zdecydowały się na pobieranie emerytury, tylko kontynuację pracy zarobkowej. Wówczas zapłacą podatek dopiero od kwoty 115 528 zł (85 528 zł ulgi + 30 000 zł kwoty wolnej od podatku). 

Na tym jednak nie koniec zmian, gdyż od lipca obowiązuje niższy PIT. A to oznacza zyski dla seniorów, którzy pobierają świadczenia powyżej 2500 zł brutto miesięcznie. Podwyżki mogą w przypadku tych osób sięgać nawet do 120 zł.

To niejedyne zniżki dla seniorów 2022. W jaki sposób emeryci mogą zaoszczędzić?

Nie tylko Polski Ład jest sposobem dla emerytek i emerytów na podreperowanie domowego budżetu. Mogą oni bowiem skorzystać z następujących ulg i zniżek: 

  • od 10 do 50 proc. - dla seniorów od 60 roku życia na przejazdy POLREGIO, SKM w Trójmieście, Łódzką Koleją Aglomeracyjną lub Kolejami Dolnośląskimi,
  • 37 proc. - dwa razy do roku na przejazdy PKP do 2 klasy pociągów osobowych, TLK i ekspresowych. Senior musi posiadać zaświadczenie uprawniające do ulgowego przejazdu wydane np. przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów,
  • 50 proc. zniżki lub darmowe przejazdy komunikacją miejską — w zależności od miasta wysokość zniżek lub wiek uprawniający do darmowych przejazdów może się różnić (najczęściej jest to 70+),
  • bezpłatne leki w ramach programu "Leki 75+" - preparat musi być przepisany przez lekarza i znajdować się w wykazie leków bezpłatnych, 
  • zwolnienie z opłaty abonamentu RTV — dla seniorów po 60. roku życia z ustalonym prawem do emerytury, której wysokość nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku uprzednim (w 2022 jest to zatem 2840,78 zł brutto) oraz tych, którzy ukończyli 75 lat niezależnie od wysokości dochodów. 
Więcej o: