Zapewne niejednokrotnie w swoim życiu otrzymaliśmy jakiś prezent lub darowiznę. Bywały one mniej lub bardziej kosztowne. Czy zastanawiałeś się jednak nad tym czy należy odprowadzić od niego podatek? Jeżeli spełniasz pewne warunki, nie musisz się tym martwić.
Mało kto wie, że w kontekście opłaty podatku od darowizn czy prezentów istnieje tzw. grupa "0", która nie musi w ogóle obawiać się o odprowadzanie tego podatku. Powinna jednak pamiętać, aby zgłosić fakt otrzymania wysokiej darowizny do urzędu skarbowego. Do osób tych zaliczamy:
Opłaty dotyczące przyjmowania spadków i darowizn w 2022 roku pozostaną bez zmian. Progi podatkowe nie zmieniły się też względem 2021 roku. Wszystko zależy od grupy podatkowej:
Co jednak w tej sytuacji najistotniejsze darowizny przekazywane od tej samej osoby ulegają zsumowaniu z ostatnich 5 lat.
Podatek od spadków i darowizn: co gdy prezent przekroczył próg?
Jeżeli wartość prezentu przekroczy wyżej wymienione kwoty, to w takiej sytuacji następuje obowiązek opłaty podatku. Dla wszystkich trzech grup zostały ustalone inne przedziały kwotowe i procentowe, które powodują ten obowiązek. Koszty z nimi związane wyglądają następująco.
Dla I grupy podatkowej podatek od kwoty ponad:
Dla II grupy podatkowej podatek od kwoty ponad:
Dla III grupy podatkowej podatek od kwoty ponad:
Jak już wspomnieliśmy nawet w sytuacji, gdy jesteśmy zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku, musimy zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego. Od momentu jej otrzymania mamy na to 6 miesięcy. Wystarczy w tym celu złożyć deklarację do skarbówki. Można to zrobić osobiście oraz online. Jeśli zapomnisz tego zrobić, fiskus potraktuje to jako oszustwo. W takiej sytuacji każdemu nawet grupie "0" grozi opodatkowanie karne w wysokości 20 proc. stawki podatku.