Oficjalnie: ZUS udostępnił prognozy emerytur dla osób powyżej 30 roku życia. Kwoty mogą rozczarować

ZUS podał prognozy emerytur dla osób powyżej 30. roku życia. Te osoby mogą dowiedzieć się, ile pieniędzy dostaną po osiągnięciu wieku emerytalnego. Niestety, kwoty mogą nie być satysfakcjonujące. Wyjaśniamy, jak to sprawdzić.

Na platformie PUE osoby powyżej 30. roku życia mogą teraz sprawdzić, ile prawdopodobnie wyniesie ich emerytura. Nie wszyscy w tym wieku o tym myślą, ale w związku z rosnącą inflacją, warto taką wiedzę posiadać i zastanowić się, jak ją wykorzystać, aby zapewnić sobie dostatek. 

Zobacz wideo Których polityków trzeba wysłać na emeryturę? "Ja się ze swoimi poglądami nie kryję"

ZUS udostępnił prognozy emerytur dla osób powyżej 30 r.ż.

Podsumowanie składek opublikowane przez ZUS obejmuje 23,2 mln Polaków. Dane opierają się na badaniach, które sporządzono pod koniec grudnia 2021. Usługa jest dostępna dla wszystkich, którzy ukończyli 30 lat. Wystarczy zalogować się na swój profil w platformie PUE. 

Prognozy emerytur: jak sprawdzić, ile pieniędzy dostaniemy? 

Na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń społecznych znajduje się krótka instrukcja. Czytamy:

Informacje na temat wieku przejścia na emeryturę znajdziesz na stronie www.zus.pl w zakładce [Emerytury] > [Świadczenia]. Przedstawia ono wartości dotyczące Twojej prognozowanej emerytury wraz z krótkim opisem. 3. Jeśli kliknąłeś przycisk [Emerytura na nowych zasadach], pojawi się okno Dane wejściowe.

Pozostała treść znajduje się tutaj.

Prognozy emerytur. 35 latkowie mogą dowiedzieć się więcej

Istnieje dodatkowa funkcja na platformie ZUS dla 35 latków. Nie tylko sprawdzą, ile pieniędzy im przysługuje, ale dowiedzą się także, co zrobić, aby emerytura była wyższa. Dostępna jest bowiem emerytura, na podstawie wyliczeń w kilku wariantach. Jest tzw. hipotetyczna emerytura. Pieniądze zostaną wyliczone na podstawie odprowadzanych składek, które pobierane były średnio w poprzednich latach, zakładając, że obywatel będzie pracował do wieku emerytalnego.

Jak podaje portal money.pl prognozy emerytur nie są pocieszające. W związku ze spadkiem demograficznym emerytury, które zostaną wypłacone w 2060 roku, mogą stanowić zaledwie 25 proc. pensji. Można to wnioskować na podstawie tezy, że w latach 2014-2020 emerytura spadła z 52,5 proc. do 42,4 proc. Obecnie ten wskaźnik wynosi ok. 54 proc.

Więcej o: